fot. Katarzyna Cegielska

WSKSiM będzie zajmować się szerzeniem wiedzy na temat adaptacji miast do zmian klimatu

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej nawiązała współpracę z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym. Toruńska uczelnia będzie zajmować się szerzeniem wiedzy na temat adaptacji miast do zmian klimatu. Dziś odbyła się konferencja poświęcona temu zagadnieniu.

Niekorzystne skutki zmiany klimatu w miastach są odczuwane szczególnie dotkliwie. Przykładem jest chociażby tzw. wyspa ciepła – wskazał dr Krzysztof Melka, doradca ministra środowiska.

– Temperatura w środku miasta potrafi być wyższa o 5 st. C w stosunku do peryferii. Z tym trzeba po prostu walczyć. Przede wszystkim powinny być „Zielone miasta”. Mniej tej architektury w oparciu o beton, a więcej zielonych trenerów. To jest bardzo ważny element – zaznaczył dr Krzysztof Melka.

Miasta mogą liczyć na pomoc w radzeniu sobie z problemami w ramach projektu Clim Cities. Realizuje go m.in. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy – powiedział jego dyrektor, dr inż. Krystian Szczepański.

– Ten projekt jest po to, aby pokazać, w jaki sposób można poprawić tę tkankę miejską, a w jaki sposób można dobrze i przemyślanie zaplanować coś na przyszłość – wskazał dr inż. Krystian Szczepański.

W projekcie uczestniczy prawie 100 polskich miast, w których mieszka nie więcej niż 99 tys. mieszkańców.

– Dokonujemy wielu analiz przestrzennych. Pracujemy na mapach. Dokonujemy oceny danych meteorologicznych, które posiadamy. Chcemy zidentyfikować najbardziej istotne zjawiska, które występują w danym miejscu – dodał dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Cel jest bardzo jasny – wskazał wiceszef resortu środowiska, minister Paweł Sałek.

– Chodzi o to, aby przy okazji problemów z adaptacją i dostosowaniem się osób do zmian klimatu w tym mieście, ze względu na ład architektoniczny i infrastrukturę zieloną, niebieską po prostu się dobrze żyło – powiedział wiceminister środowiska.

Samorządy otrzymują bardzo dobre narzędzie do radzenia sobie z problemami związanymi ze zmianą klimatu. To jednak od lokalnych włodarzy zależy, czy wykorzystają zaproponowane rozwiązania, aby ułatwić życie mieszkańcom.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj