Co najmniej  14 tys. sześciolatków nie poszło do szkoły

Co najmniej 14 tys. sześciolatków nie poszło w tym roku do szkoły – takie dane przekazało jednej ze stacji radiowych Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, które zbierało podpisy pod odroczeniem obowiązku szkolnego sześcioletnich dzieci alarmuje, że dane te są zaniżone.

Przeciwko posłaniu sześciolatków do szkoły protestowali rodzice. Ci, których dzieci urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku mogli składać wnioski o odroczenie.

– Dane ministerstwa są według naszych obliczeń zdecydowanie zaniżone, ale nawet, jeśli byłyby prawdziwe, to skala odroczeń pokazuje, że nie ma społecznej zgody na obniżenie wieku szkolnego. Rodzice, nawet kiedy zamyka im się drzwi, znajdują furtkę, żeby uciec od reformy, która niestety nie została należycie przygotowana. Dowodem tego są dzisiejsze plany lekcji, w których dzieci zaczynają lekcje nawet o 6.30. Maleńkie dzieci są traktowane, jakby były rekrutami w wojsku. Na to naszej rodzicielskiej zgody nie ma i nie będzie, dlatego też cały czas zbieramy podpisy pod inicjatywą obywatelską „Rodzice chcą mieć wybór”. Gorąco do tego zapraszamy – mówi Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Temat obywatelskiej inicjatywy „Rodzice chcą mieć wybór” podjęty zostanie w dzisiejszych Rozmowach Niedokończonych na antenach Radia Maryja i TV Trwam.

 

RIRM

drukuj