fot. PKWP

Libanowi zagraża głód

Liban przechodzi przez potężny kryzys ekonomiczny. Za danymi i statystykami stoją tragiczne historie rodzin, które nie mają środków na utrzymanie. Kraj Cedrów otrzymał wsparcie od Polaków w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Bieda, która i tak daje się we znaki mieszkańcom, może się jeszcze pogłębić, na co wskazują słowa Abdo El Haddada, zajmującego się pomocą humanitarną na Bliskim Wschodzie.

– Prawdopodobnie ze względu na sytuację polityczną i korupcję rząd przestanie wspomagać mieszkańców niektórymi produktami żywnościowymi – zaznaczył Abdo El Haddad z Międzywyznaniowego Komitetu Pomocy na Bliskim Wschodzie.

Abdo El Haddad przebywa w Polsce na zaproszenie europoseł Beaty Kempy. Brał udział w konferencji na temat głodu, która została zorganizowana w Stacji Dialog, wrocławskim biurze Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Mamy ograniczony dostęp mąki do wypiekania chleba. Rząd przekazuje limitowaną porcję na dzień dla każdego obywatela – poinformował.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1464552941654876166

Państwo zapewnia prąd mieszkańcom tylko na 3 godziny w ciągu doby. Paliwo, którego brakuje, drożeje. W ciągu 4 miesięcy cena benzyny wzrosła w Libanie 10-krotnie. Oficjalne dane wskazują, że w latach 2019-2021 inflacja wyniosła 300 proc. Jednak w rzeczywistości te liczby sięgają 600 procent.

– Muzułmanie bardzo dbają o swoje mniejszości. Natomiast my, chrześcijanie jako Europa czy USA nie spełniamy tej roli – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Na miejscu pomocy potrzebują tysiące chrześcijan. Liban – po Iraku i Syrii – może być kolejnym krajem Bliskiego Wschodu, skąd nasi bracia i siostry uciekną w poszukiwaniu lepszego życia. Solidarność z Libańczykami wciąż okazują Polacy.

– Którzy przystąpili do akcji w niedzielę, kiedy PKWP w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym zbierała właśnie datki na Liban. Planowane są kolejne projekty pomocowe – zaznaczyła Beata Kempa, europoseł Solidarnej Polski.

– 6 grudnia, czyli w piękny dzień, jedzie dzięki życzliwości ministra Błaszczaka 8 ton mleka i 2 tony leków do Bejrutu – dodał ks. prof. Waldemar Cisło.

Do Libanu już teraz przekazana została kwota 300 tys. euro zebrana przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

TV Trwam News

drukuj