Władze Łodzi włączają się w organizację ŚDM

Władze Łodzi i regionu zadeklarowały współpracę przy organizacji tegorocznych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Łódzkiem. Miasto ma przeznaczyć na ten cel 500 tys. zł, Urząd Marszałkowski zarezerwował 700 tys. zł.

We wtorek list intencyjny w sprawie organizacji obchodów Światowych Dni Młodzieży w Łodzi podpisali arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W czerwcu 1987 r. w Łodzi przebywał Jan Paweł II. Żegnając się powiedział, że to miasto sprawiło mu wielką radość, że mógł w nim być i spotkać się z mieszkańcami. Jestem głęboko przekonany, że także obecnie Ojciec święty raduje się z tego aktu i błogosławi nam ze swojego niebiańskiego okna. Właśnie w Łodzi ziści się bowiem jego wielki zamysł, jakim stały się ŚDM – organizowane po raz drugi w Polsce – podkreślił ksiądz arcybiskup Jędraszewski.

Jak zaznaczył, zgodnie z obecną formułą ŚDM, nie tylko Kraków, ale wszystkie diecezje w kraju będą zaangażowane w to święto (po raz pierwszy Polska zorganizowała ŚDM w sierpniu 1991 r. w Częstochowie – przyp. red.). Najpierw będą gościły młodych pielgrzymów przyjeżdżających z całego świata, a potem wspólnie z nimi mieszkańcy diecezji łódzkiej udadzą się na spotkanie z papieżem Franciszkiem, który odwiedzi Jasną Górę, Kraków i Muzeum Auschwitz.

Między Kościołem a państwem istnieje autonomia zapisana w naszej konstytucji i konkordacie – zgodnie z tendencjami wskazanymi przez Sobór Watykański II. Dobrze, że jest autonomia, ale nie jest to autonomia skazująca na obcość, nie daj Boże wrogość tych dwóch stron. To autonomia zachęcająca do współdziałania, gdy chodzi o dobro wspólne – a niewątpliwie jest nim nasza ojczyzna i jej promocja, a także goszczenie wspólnie młodych ludzi, którzy przybędą w lipcu do Polski i staną się potem ambasadorami naszego kraju – dodał ks. abp Jędraszewski.

Zdaniem wojewody łódzkiego, możliwość goszczenia w Łodzi i regionie tysięcy młodzieży z całego świata będzie wielkim przeżyciem dla społeczności województwa, związanym z przenikaniem różnych kultur i tradycji dziejowych.

Naturalnym zadaniem władzy publicznej jest stworzenie możliwie najlepszych warunków wspólnego przeżywania ŚDM. Dołożymy wszelkich starań, aby je stworzyć – zaznaczył.

Prezydent Zdanowska przypomniała, że to właśnie w lipcu 1924 roku Helena Kowalska doznała objawienia, które sprawiło, że jako siostra Faustyna zaczęła głosić słowa miłosierdzia. Patronująca Łodzi święta Faustyna jest jednocześnie jednym z patronów ŚDM.

Mam nadzieję, że młodzi pielgrzymi znajdą czas nie tylko na rozważania duchowe i religijne, ale będą mieli okazję poznać normalne, fajne miasto. W budżecie zarezerwowano 500 tys. zł na wsparcie organizacji ŚDM. Oprócz tego przedstawimy radnym uchwały, które umożliwią uczestnikom ŚDM darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej, zwiedzanie muzeów, ogrodu botanicznego, ZOO – miejskich instytucji służących kulturze i rekreacji – podkreśliła Zdanowska.

Wsparcia finansowego w organizacji pobytu uczestników ŚDM udzieli także samorząd województwa, który na organizację wydarzeń kulturalnych, wycieczek i przejazdów przeznaczył 700 tys. zł.

Spodziewamy się, że odwiedzi nas ok. 15 tys. młodych ludzi w stolicy regionu, ale Łódzkie to też sześć diecezji – m.in. łowicka, włocławska, radomska, częstochowska (są one położone częściowo poza granicami województwa – przyp. red.), które także przyjmą po co najmniej kilkuset gości. Chcemy, aby pielgrzymi mogli swobodnie podróżować, będziemy drukować mapy i przewodniki, proponować wspólnie z kurią trasy wycieczek. Goście ŚDM – dzięki specjalnym identyfikatorom – będą mogli bezpłatnie korzystać z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – wyjaśnił marszałek Stępień.

Według dyrektora organizacyjnego ŚDM w Archidiecezji Łódzkiej ks. Marcina Jarzenkowskiego, do tej pory swój przyjazd do Łodzi zadeklarowało ok. 12 tys. młodych ludzi – najwięcej z Hiszpanii i Francji.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” będą odbywać się w Krakowie i w Wieliczce od 26 do 31 lipca 2016 roku.

PAP/RIRM

drukuj