fot. Paweł Palembas

Tatry: Nawrót zimy; wzrosło zagrożenie lawinowe

W Tatrach i na Podhalu w nocy z poniedziałku na wtorek spadł śnieg. Ratownicy TOPR ogłosili wzrost zagrożenia lawinowego do drugiego stopnia.

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), szlaki w dolinach są oblodzone i pokryte kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Szlaki są pod warstwą świeżego śniegu, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny.

„Wędrowanie po wyższych partiach Tatr w warunkach zimowych wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask. Niezbędne jest też posiadanie lawinowe ABC, czyli detektora sondy i łopatki” – napisano w komunikacie TPN.

Lawinowa „dwójka” oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

W Zakopanem po nocnych intensywnych opadach, leży kilka centymetrów śniegu. Na drogach zrobiło się ślisko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl