Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tysiące wiernych wezmą dziś udział w Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Słowo pasterskie skieruje do nich metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który będzie przewodniczył uroczystościom.

Każdego roku w okresie Wielkiego Tygodnia w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się wielkie widowisko pasyjne – inscenizacja męki i śmierci Pana Jezusa, które swoją kulminację osiąga w Wielki Piątek.

Już o 6 rano przy kaplicy Kajfasza rozpoczął się symboliczny sąd, a następnie odczytanie dekretu Poncjusza Piłata. Następnie wyruszyła procesja Drogi Krzyżowej do Kościoła Ukrzyżowania, gdzie odbędzie się liturgia wielkopiątkowa.

Kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Azariasz Jacek Hess podkreśla, że olbrzymią rolę odgrywa możliwość wizualnego uczestniczenia w Męce Jezusa.

– Rzeczywiście, jeśli się patrzy na uczestniczących w tych misteriach pielgrzymów, od razu widać, że oni nie przychodzą tutaj z ciekawości. Przychodzą, oczekując bardzo głębokich przeżyć religijnych, dlatego że przede wszystkim nikt im nie każe tutaj przychodzić a przychodzą rzeczywiście ogromne rzesze wiernych. Natomiast w dobie internetu, w dobie obrazu te sceny jeszcze bardziej pomagają przeżyć to, co jest treścią Wielkiego Piątku. Tak naprawdę te obrazy, które widzimy przed nami, pomagają w głębszym przeżyciu misterium paschalnego. Działa coś takiego, jak wspólnota wiary. Ci wszyscy, którzy uczestniczą, oni naprawdę się modlą. Te misteria jak najbardziej mają sens, dlatego że są przede wszystkim głębokim przeżyciem wiary – powiedział o. Azariasz Jacek Hess.

Tradycja wystawiania misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków XVII wieku, gdy powstawało Sanktuarium.

RIRM

drukuj