Jerozolima w Wielkim Tygodniu bez pielgrzymów

Opustoszałe ulice, pozamykane sklepiki z pamiątkami i uroczystości Triduum Paschalnego bez udziału wiernych – tak w tym roku z powodu epidemii będzie wyglądać Jerozolima w Wielkim Tygodniu.

W Jerozolimie, miejscu męki i śmierci Pana Jezusa, każdego roku w czasie Triduum Paschalnego przebywały tysiące  pielgrzymów. W Wielki Piątek wierni przechodzili ulicami, którymi przed dwoma tysiącami lat na Golgotę szedł Zbawiciel. W tym roku takiej drogi krzyżowej, jaką znamy, w Jerozolimie  nie będzie, tak jak i wielu innych uroczystości Wielkiego Tygodnia.

– Trochę smutno jest widzieć, że Stare Miasto jest puste. Nikt nie jest w stanie przejść drogi krzyżowej, ale wiemy, że w tej chwili tak wielu idzie osobistą drogą krzyżową – mówił Francesco Patton OFM, Kustosz Ziemi Świętej.

Z powodu koronawirusa w Ziemi Świętej odwołano uroczystości Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego z udziałem wiernych. To prawdopodobnie pierwsze takie zdarzenie w historii.

– Zazwyczaj w dzisiejszych czasach Jerozolima jest pełna ludzi. To tysiące pielgrzymów przybywających z całego świata, aby się modlić i świętować. Dzisiaj wszystko jest puste i ciche, to bardzo, bardzo dziwne i bardzo smutne – akcentował ks. abp Pierbattista Pizzaballa OFM, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy

Mimo ograniczeń w Ziemi Świętej modlitwa w tych szczególnych dniach nie ustanie. Kapłani będą się modlić za tych, którzy na różny sposób cierpią z powodu koronawirusa.

– Musimy wyrazić solidarność i przyłączyć się w inny sposób, oto co możemy teraz zrobić. Możemy przede wszystkim być solidarnymi z tymi, którzy cierpią, z powodu koronawirusa, tracą perspektywę życia i pracy. Powinniśmy  modlić się o to, aby jak najszybciej rozwiązać tę sytuację i być przygotowanym do ponownego rozpoczęcia normalnego życia – wskazywał ks. abp Pierbattista Pizzaballa.

Także w Rzymie nie odbędą się takie uroczystości Wielkiego Tygodnia jakie  znamy. W Wielki Piątek nie będzie drogi krzyżowej w Koloseum. Nabożeństwo odbędzie się na placu św. Piotra, także bez udziału wiernych.

Wszystkie uroczystości Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu  będą transmitować Radio Maryja i TV Trwam.

 

TV Trwam News

drukuj