Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Palma – symbol triumfu i męczeństwa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym dniu w naszych kościołach święciliśmy palmy – symbol triumfu i męczeństwa.

Niedziela Palmowa nazwana jest także Niedzielą Męki Pańskiej.

– Doświadczenie Niedzieli Palmowej ma nam uświadomić, jak ważny czas przed nami – mówi ks. Łukasz Michalczewski.

Dziś w kościołach święciliśmy palmy – symbol triumfu, ale i męczeństwa.

– To jest nasza polska tradycja, żeby robić palmy – zaznacza Urszula, wolontariusz w Fundacji Adaptacja w Gdyni.

Palmy przygotowywali m.in. seniorzy w Fundacji Adaptacja w Gdyni.

– Robimy wystawy, robimy zdjęcia tych prac. Radość jest wielka – podkreśla Irena Komorowska, terapeuta artystyczny w Fundacji Adaptacja.

Radość, ale też dobry sposób na aktywizację seniorów – mówi prezes fundacji, Kordian Kulaszewicz.

– Cały rok pracujemy na to, żeby oni byli bardziej sprawni – wskazuje Kordian Kulaszewicz.  

Palmy w wielu regionach Polski to prawdziwe dzieła sztuki.

– Palma wileńska składa się ze zbóż i wszelkiego rodzaju suszek, które zbiera się przez cały rok – wyjaśnia Katarzyna Gutkowska, instruktor ds. plastyki w monieckim ośrodku kultury.

Na Podlasiu słynne są także palmy kurpiowskie. Takie można było zobaczyć podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zdobnictwa Obrzędowego – zauważa dyrektor monieckiego ośrodka kultury, Dariusz Gwiazda.

– Jest to zbiór całego zdobnictwa, które można pokazać, można było zobaczyć w tradycji związanej ze świętami Wielkiej Nocy – tłumaczy Dariusz Gwiazda.

Tradycja związana ze świętami wielkanocnymi trwa w Polsce od wielu pokoleń.

– U rodziców to było tak: wstajesz rano, biorą palmę, biją po plecach i mówią tak: „palma bije, nie zabije. Za sześć dni, za sześć nocy doczekamy Wielkanocy” – wspomina Helena Świerzbińska.

Z palmami wiąże się też wiele ludowych zwyczajów.

– Jak już był Wielki Poniedziałek, to babcia – była najstarsza – szła z tą palmą w pole i święciła pole. Po obejściu też chodziła, poświęcała – wyjaśnia Janina Nowakowska z KGW w Starych Wierzchowiskach.

Dziś te tradycje przekazywane są młodemu pokoleniu m.in. dzięki zaangażowaniu Kół Gospodyń Wiejskich.

– Coraz częściej obserwujemy właśnie to, że młodzi są zainteresowani tym, co to jest palma, dlaczego i jak się ją robi – podkreśla Anna Nowakowska, przewodnicząca KGW w Starych Wierzchowiskach.

Ten symbol przypomina nam o zbawczym dziele Chrystusa. To palmami, po królewsku, witany był Jezus wjeżdżający do Jerozolimy na pięć dni przed swoją męką i śmiercią na Krzyżu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl