fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Uroczystość Niedzieli Palmowej na Jasnej Górze

Uroczysta procesja z palmami i obrzęd ich poświęcenia odbyły się w Niedzielę Palmową na Jasnej Górze w Częstochowie. Szósta niedziela Wielkiego Postu, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna najważniejszy okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień.

„Gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód Misterium Paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu” – powiedział na początku obrzędu poświęcenia palm paulin o. Marcin Ciechanowski.

Niedziela Palmowa jest dniem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Tłum mieszkańców powitał go wówczas okrzykiem „Hosanna!”, a pod nogi rzucano mu gałązki palmowe i oliwne. Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści.

Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa wierni upamiętniają to szczególne i radosne wydarzenie uczestnicząc w procesji z palmami. Zgodnie z katolicką tradycją palmy są palone, aby popiół z nich mógł zostać użyty w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku.

W Niedzielę Palmową na Jasnej Górze zgromadzili się też uczestnicy Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego do Częstochowy, by modlitwą rozpocząć kolejny sezon. Zjazd, który w tym roku zgromadził ok. 1,5 tys. osób, wyrósł z tradycji motocyklowej miasta Częstochowy. W czasie spotkania podkreślane są tradycje częstochowskich klubów motocyklowych – zarówno przedwojennego Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów, jak również powstałego po wojnie Częstochowskiego Klubu Motocyklowego „Włókniarz”.

Z kolei w sobotę na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Karawaningowa, udział w wydarzeniu wzięło kilkaset załóg.

Również w sobotę w sanktuarium wystąpił Zespół „Mazowsze” z koncertem o charakterze wielkopostnym. W repertuarze znalazło się wybitne dzieło G. B. Pergolesiego „Stabat Mater”, a także pieśni pasyjne i wielkopostne. Soliści, chór i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wystąpili w bazylice jasnogórskiej.

PAP/RIRM

drukuj