fot. pixabay.com

Tegoroczny Wielki Tydzień wierni będą przeżywać inaczej niż zwykle

W związku z pandemią wyludniły się nie tylko ulice, ale opustoszały także kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli wspólnie celebrować Liturgii Paschalnej. Księża biskupi zachęcają, by ten czas przeżyć jeszcze bardziej duchowo i wspólnie z rodziną włączyć się w modlitwę poprzez transmisje telewizyjne oraz internetowe.

 

W tym roku Wielki Tydzień przeżywamy w inny sposób niż dotychczas. Jak mówi ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, epidemia powinna jednak wpłynąć na nas w sposób szczególny, byśmy ten Wielki Tydzień przeżywali bardziej duchowo.

– Myślę, że możemy dziękować Panu Bogu, że w takiej ciszy, w takich warunkach możemy ją przeżywać. Dotychczas w  inne lata zawsze było dużo hałasu, zgiełku, dużo myślenia o zakupach, sklepach, różnych innych rzeczach. W tej chwili to wszystko nam odpadło,  a więc może jest to właśnie taki dar, który daje nam Bóg, abyśmy te święta – poczynając od Niedzieli Palmowej – przeżywali inaczej – wskazuje ks. abp Tadeusz Wojda.

Ks. bp Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej, apeluje, by wspólnie z domownikami uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Tygodnia.

– Przeżywajcie Msze św. transmitowane przez radio, telewizję, gdzie Jezus Chrystus składa siebie w ofierze za nas, ofiaruje siebie Ojcu, ale też w tym Kościele domowym my winniśmy sobie służyć nawzajem, ofiarować siebie, swoje talenty drugiemu człowiekowi – podkreśla ks. bp Jerzy Mazur.

Wielu zadaje sobie pytanie, jak w obecnej sytuacji ma wyglądać spowiedź.

– Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o – wskazanej w Katechizmie – możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba – po rachunku sumienia – wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności – wyjaśnia metropolita poznański, przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. bp Jerzy Mazur przypomina, jak ważne jest to, by przebaczyć sobie nawzajem.

– Aby z czystym sercem, pomimo że nie otrzymacie wszyscy rozgrzeszenia, którego może udzielić kapłan, proście Boga, aby wam przebaczył i wy sobie przebaczajcie nawzajem, abyście mogli wejść w Triduum Paschalne z czystym sercem – akcentuje ks. bp Jerzy Mazur.

– Do wszystkich kieruję serdeczne słowa i wyrazy braterskiej więzi. Każdej i każdemu z Was życzę błogosławionych, duchowych owoców Wielkiego Tygodnia! – mówi ks. abp Stanisław Gądecki.

Transmisje z Liturgii Wielkiego tygodnia można śledzić w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

 

TV Trwam News

drukuj