fot. PAP/EPA

GUS: Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2019 r. wyniosła 1,9 mld euro

Rośnie eksport z naszego kraju. Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2019 r. wyniosła 1,9 mld euro – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik cieszy ekonomistów. Prof. Zbigniew Krysiak zwraca uwagę, że wzrost PKB jest zależny od popytu wewnętrznego, inwestycji oraz właśnie eksportu.

W ocenie eksperta ważne jest teraz budowanie kolejnych rynków zbytu. W szczególności w naszym kręgu zainteresowań powinny być Indie.

– Niestety, eksport do Indii jest na bardzo niskim poziomie. On obecnie rośnie w niewielkim stopniu, ale (…) żeby przychody przewyższały import, to właśnie to jest bardzo dobry kierunek strategiczny. Na tym korzystają przedsiębiorcy, a to są przecież gospodarstwa domowe. To są właśnie małe i średnie [przedsiębiorstwa – red.], czyli w efekcie korzyść odnoszą obywatele naszego kraju – wskazuje prof. Zbigniew Krysiak.

Nasza gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej. Także prognozy na najbliższe lata są dobre.

Agencja ratingowa Moody’s podtrzymała prognozę 3,7-procentowego wzrostu PKB Polski w 2020 r., a w 2021 r. szacuje dynamikę polskiego PKB na 3,6 procent.

RIRM

drukuj