„Rzeczpospolita”: Polacy bardzo dobrze oceniają swoje finanse oraz narodową gospodarkę

Polacy – jak nigdy – bardzo dobrze oceniają  stan swoich finansów oraz narodowej gospodarki. Dzieje się tak, pomimo że wcześniej mieliśmy momenty szybszego rozwoju. O tym, z czego wynika optymizm Polaków, napisał dziś dziennik „Rzeczpospolita”.

Według najnowszego wskaźnika GUS-u dot. ufności konsumenckiej, po raz pierwszy od co najmniej 20 lat w Polsce jest więcej optymistów niż pesymistów. Wskaźnik ten wzrósł w maju do 3,1 pkt z -0.8 pkt w kwietniu.

Poprawa na rynku pracy i wzrost płac, stabilna gospodarka – to zachęca Polaków do inwestycji i poprawia ich finanse – podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Szewczak, ekonomista. Dodał, że wszystko to sprzyja rozwojowi naszego kraju.

– Jeśli chodzi o budżet, finanse, ściągalność podatków, wpływy z VAT-u, które są prawie o 34 proc. wyższe, to można powiedzieć, że są sensacyjnie pozytywne. Od 17 lat takich wskaźników w wielu aspektach finansów publicznych nie mieliśmy. Gdzie są dzisiaj geniusze z opozycji – z Platformy, PSL-u, Nowoczesnej – którzy nas straszyli, że będzie druga Grecja, że będzie załamanie finansów, budżet się nie utrzyma? Wykonanie deficytu – czyli tego dużego problemu, jakim jest deficyt budżetowy – za pierwszy kwartał jest na poziomie półtora procenta, czyli poniżej miliarda złotych. Wpływy z CIT-u są o 15 proc. wyższe. We wszystkich rankingach, np. inwestycji, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, jesteśmy w absolutnej czołówce europejskiej – mówi poseł Janusz Szewczak.

Dobre nastawienie Polaków potwierdza także sondaż CBOS-u. 42 proc. ankietowanych ocenia sytuację gospodarczą w kraju jako dobrą, a jedynie 15 proc. jako złą.

Pierwszy z tych odsetków nie był wyższy od 1989 r., drugi zaś nigdy nie był niższy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl