GUS: wzrost PKB w I kwartale o 4,0 proc. w skali roku

PKB w I kwartale 2017 roku wzrósł o 4 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. W IV kwartale ubiegłego roku wzrost ten był na poziomie o 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

O 4,1 proc. zwiększył się w ujęciu rocznym także popyt krajowy. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 3,8 proc.

Na dobre wyniki mają wpływ m.in. inwestycje, a więc wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju naszego kraju – powiedział naszej redakcji wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

– Wzrost jest głównie spowodowany pozytywną realizacją Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – strategią bardziej zrównoważoną. To wzrost, który dotyczy również setek polskich miast. Jeżeli ciągnie gospodarkę tylko kilka koni – mówiąc kolokwialnie – to można sobie wyobrażać spolaryzowany wzrost przez jakiś czas, ale naszym celem jest wzrost dużo bardziej zrównoważony, więc ta strategia, którą dzień po dniu, tydzień po tygodniu wdrażamy, doprowadziła do dużo bardziej zdrowego wzrostu PKB, gdzie ostatnim komplementem, na którym bardzo nam zależy i o który się staramy, jest element wzmocnienia oszczędności w gospodarce narodowej – tych oszczędności w skali makro i mikrogospodarczej – wyjaśniał wicepremier Mateusz Morawiecki.

Spożycie w sektorze gospodarstw domowych – według danych GUS – wzrosło w tempie 4,7 proc. i było wyższe niż w IV kwartale br. o 4,5 proc.

RIRM/PAP

drukuj