fot. pixabay.com

Przytłaczająca większość Polaków odczuwa skutki inflacji i drożyzny

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen. Tak wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW.

Dane zebrane podczas badań Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW dodatkowo wskazują, że 85 proc. ankietowanych stara się ograniczać wydatki, a 82 proc. zadeklarowało, że nie ma możliwości oszczędzania i inwestowania.

Dane GUS wskazują, że w lutym inflacja w Polsce wyniosła 18,4 proc. w ujęciu rocznym, co jest najwyższym odczytem od grudnia 1996 roku.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak, powiedział, że obecny poziom inflacji jest niepokojący.

– W porównaniu do tempa wzrostu płac, różnica w wysokości pięciu proc. w połączeniu ze spadkiem produkcji przemysłowej (nieznacznym, ale jednak), to są już dość poważne dzwonki ostrzegawcze dla rządu, że być może strategia łagodnego dostosowania się, która jest stosowana nie tylko przez Polskę, ale przez całą Europę, może niekoniecznie jest słuszna. Jeśli w kolejnych miesiącach inflacja zacznie spadać, to nie mamy czego się obawiać, natomiast jeżeli się będzie utrzymywać lub – nie daj Boże – wzrośnie, to Polska będzie miała poważny problem. Do recesji raczej w tym roku nie dojdzie; nie sądzę – mówił Cezary Kaźmierczak.

Według danych GUS w lutym w ujęciu rocznym ceny żywności wzrosły o 24 proc., a użytkowanie mieszkania i nośniki energii o blisko 22,7 procent.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, na ostatniej konferencji prasowej prognozował szybki spadek inflacji – pod koniec roku wskaźnik miałby spaść do ok. 7 procent.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl