fot. PAP/Mateusz Marek

Sejm: Trwa drugie czytanie projektu dot. walki z epidemią koronawirusa

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu dotyczącego walki z epidemią koronawirusa, planowane jest też głosowanie. Do późnych godzin nocnych nad propozycją pracowała sejmowa Komisja Zdrowia.

Po ponad jedenastu godzinach obrad, sejmowa Komisja Zdrowia zakończyła prace nad czterema poselskimi projektami – autorstwa Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego – związanymi z walką z epidemią. Za wiodącą została uznana propozycja partii rządzącej.

Projekt zakłada m.in. wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, podwyższenie ich wynagrodzeń i ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza Unii Europejskiej. Komisja przyjęła kilkadziesiąt poprawek do projektu np. taką, że nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepie będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Sejmowa komisja rekomenduje przyjęcie ustawy z poprawkami – wskazał w Sejmie szef Komisji Zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos.

– W trakcie posiedzenia zostały zgłoszone 53 wnioski mniejszości, które podczas trzeciego czytania będą głosowane. Chcę podkreślić dobrą pracę, którą przez wiele godzin wykonano w Komisji Zdrowia, którą mimo różnych stanowisk i sporów udało się sprawnie i merytorycznie przeprowadzić – powiedział Tomasz Latos.

Inna zaakceptowana przez komisję poprawka mówi, że żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej, delegowani do zadań przy epidemii, będą mieli prawo do 100 proc. uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji. Już wcześniej projekt przewidywał, że takie prawo zyskają m.in. pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19.

Głosowania zaplanowano na godz. 11.00.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj