fot. PAP/EPA

ZUS: osoby planujące wyjazd do sanatorium muszą wykonać test na koronawirusa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do osób, które rozpoczynają pobyt w sanatoriach o zachowanie wszelkich reżimów sanitarnych. Od 4 sierpnia wznowione zostały turnusy w ramach prewencji rentowej.

Każda osoba przed wyjazdem otrzyma zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Będzie do niej dołączona ulotka informująca o nowych zasadach wynikających z epidemii koronawirusa. Po otrzymaniu takiego zawiadomienia należy skontaktować się z ośrodkiem rehabilitacyjnym.

Iwona Kowalska – Matis, rzecznik dolnośląskiego oddziału ZUS, przypomina, że warunkiem pobytu jest ujemny wynik testu na COVID-19.

– Musimy bezwzględnie pamiętać, że test, który jest nam potrzebny do wyjazdu do sanatorium, musi być negatywny. Test zrobimy bezpłatnie. Lista ośrodków, w których taki test robimy, jest dostępna na naszej stronie internetowej. Test nie może być starszy niż 6 dni, czyli proszę się z tym testem nie śpieszyć i co najważniejsze poczekać, aż otrzymamy wynik, a dopiero potem planować wyjazd do sanatorium –  tłumaczy Iwona Kowalska Matis.

Do sanatorium nie mogą się udać osoby, które przebywają na kwarantannie, izolacji i osoby mające kontakt z osobą zakażoną. Wszelkie informacje na temat wyjazdów rehabilitacyjnych są dostępne w regionalnych oddziałach ZUS i sanatoriach.

RIRM

drukuj