fot. PAP/EPA

Papież: Synod jest wyrazem życia Kościoła

Synod nie jest kongresem, parlamentem czy senatem powiedział Ojciec św. otwierając w Watykanie obrady Synodu dotyczącego rodziny. Jest jak mówił Papież wyrazem życia Kościoła, który podąża razem, aby odczytać rzeczywistość oczyma wiary.

Franciszek zaznaczył, że prace Synodu są wyrazem kolegialności w Kościele. Podkreślił, że jedyną metodą jest otwarcie na Ducha Świętego z apostolską odwagą, ewangeliczną pokorą i ufną modlitwą.

Cytowany przez radio watykańskie ks. kard. Carlo Caffarra, arcybiskup Bolonii, podkreślił, że „trzeba na nowo przedstawić światu chrześcijańską wizję małżeństwa, która – jak mówił – nie jest jakimś ideałem czy prawem, lecz prawdą o małżeństwie i rodzinie.

Z kolei ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, który uczestniczy w synodzie powiedział, że dziś znajdujemy się pod dyktatem globalizacyjnym.

Czyli pod dyktatem neoliberalizmu, który za główny „motor” rozwoju dziejów bierze ekonomię. Właściwie wszystko co jest przeciwne nauczaniu Kościoła przynosi pieniądze, czyli antykoncepcja, in vitro, genderyzm czy sprawy związków homoseksualnych. Coś takiego, jak zmiana płci, jest ogromnie dochodowe. Rola mediów jest kluczowa. Kapitał daje ogromne pieniądze tym mediom, które są spolegliwe i są w stanie propagować wszystkie idee, które są przeciwne nauczaniu Kościoła ze względu na to, że są one dla niego dochodowe – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.

Synod, który zakończy się 25 października przebiega pod hasłem: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Bierze w nim udział 270 ojców synodalnych, wśród nich 74 kardynałów, 72 arcybiskupów i 102 biskupów z całego świata oraz 13 zakonnic i zakonników.

RIRM

drukuj