fot. PAP/EPA

Papież Franciszek rozpoczął tygodniową pielgrzymkę do Afryki

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął tygodniową pielgrzymkę do Afryki. Pierwszym krajem, który odwiedza papież jest Mozambik.

Po dziesięciu godzinach lotu Ojciec Święty Franciszek przybył w środę do stolicy Mozambiku – Maputo. Na płycie lotniska Papieża przywitał prezydent tego kraju.

Papieska pielgrzymka odbywa się w szczególnym momencie. W sierpniu tego roku prezydent Mozambiku i lider opozycji podpisali całościowe porozumienie pokojowe.

Ojciec Święty Franciszek przybywa we właściwym momencie. Nasz kraj właśnie podpisał porozumienie pokojowe, które przynosi nadzieję wszystkim mieszkańcom Mozambiku – powiedziała mieszkanka tego kraju.

O podtrzymanie tego pojednania apelował w czwartek w przemówieniu do władz państwa, przedstawicieli organizacji społecznych i korpusu dyplomatycznego papież Franciszek.

– Pokój jest „jak kruchy kwiat, który usiłuje zakwitnąć pośród kamieni przemocy i zatem wymaga, aby był umacniany z determinacją, lecz bez fanatyzmu, odważnie, ale bez egzaltacji, wytrwale, choć w sposób inteligentny: mówimy „Nie” przemocy, która niszczy; „Tak” dla pokoju i dla pojednania – zaznaczył Ojciec Święty.

Następnie papież Franciszek wziął udział w międzyreligijnym spotkaniu młodzieży. Zwracając się do młodych, zachęcał ich do wzrastania w przyjaźni, do budowania solidarności. 

– Tak właśnie, jak czynicie teraz, trwając w jedności, niezależnie od czegokolwiek, co mogłoby was poróżnić, zawsze szukając szans, by spełnić marzenia o lepszym kraju, ale razem. Jakże ważne jest, aby nie zapominać, że wrogość społeczna niszczy – mówił Ojciec Święty.

Popołudniu Ojciec Święty Franciszek spotkał się z duchowieństwem w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Mozambik to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Ta była portugalska kolonia ma za sobą ponad 20–letnią wojnę domową.  Mimo wielu trudności takich jak korupcja, przemoc, bezrobocie czy potężne tajfuny, które zbyt często pustoszą Mozambik, mieszkańcy tego kraju trwają silni w wierze. Liczą, że papieska pielgrzymka, której hasłem są słowa „Nadzieja, pokój i pojednanie”, przyniesie umocnienie i da iskrę nadziei. 

– Mozambik jest na dobrej drodze. Większość kraju żyje w pokoju, ale nawet z dzisiejszego przemówienia prezydenta Mozambiku wiemy, że jest region, w którym nadal są różne napady, konflikty, gdzie nadal brakuje pokoju. Ale tak jak mówił i on, i Ojciec Święty, pokój czy te wszystkie umowy podpisywane nie mają sensu, jeżeli nie ma tych dwóch elementów: przebaczenia i pojednania – powiedział o. Henryk Ślusarczyk SVD misjonarz ze Zgromadzenia Słowa Bożego – Księży Werbistów.

Transmisja z poszczególnych punktów papieskiej pielgrzymki na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj