Delegacja polskich służb mundurowych spotka się z papieżem Franciszkiem

Z okazji 30. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II konstytucji apostolskiej Spirituali militum curae, 80-osobowa delegacja polskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych spotka się w sobotę w Watykanie z papieżem Franciszkiem.

Na zaproszenie papieża żołnierze i policjanci z całego świata będą w najbliższy weekend uczestniczyć w obchodach 30. rocznicy ogłoszenia konstytucji dostosowującej ordynariaty polowe do nauczania Soboru Watykańskiego II i nadającej im status kościołów partykularnych.

Jak poinformował rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa, w tych uroczystościach będzie uczestniczył biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. Rozpoczną się one w piątek Mszą św. z udziałem ordynariuszy wojskowych i kapelanów wojskowych. Eucharystię poprzedzi konferencja poświęcona konstytucji apostolskiej Spirituali militum curae oraz roli duszpasterstw wojskowych. W sobotę z przybyłymi do Watykanu ordynariuszami oraz delegacjami wojsk i służb mundurowych spotka się podczas specjalnej audiencji generalnej papież Franciszek.

Ks. bp Józef Guzdek przed wylotem do Rzymu powiedział, że polscy żołnierze nie pierwszy raz kierują swoje kroki do Watykanu.

– Udawali się tam jeszcze przed przemianami – często w cywilnym ubraniu – bo chcieli spotkać się z Janem Pawłem II – synem oficera Wojska Polskiego; bo on rozumiał ich potrzeby duchowe. I dlatego także my udajemy się, by przy jego grobie podziękować za te wieloletnie kontakty, także po roku 1989 – po przemianach; za niezapomniane spotkanie z nim w Zegrzu Pomorskim (2 czerwca 1991 roku) i jego słowa, jakie skierował do żołnierzy – podkreślił ksiądz biskup.

Dodał, że 30 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił konstytucję apostolską Spirituali militum curae, w którym to dokumencie zostały uregulowane normy obowiązujące w specjalistycznym duszpasterstwie wobec tych, którzy służą w wojsku i powinni uważać się za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów.

– Zaproszenie papieża Franciszka, skierowane do przedstawicieli wojska, policji, do tych, którzy są strażnikami bezpieczeństwa i pokoju, na spotkanie właśnie w Roku Miłosierdzia, jest przypomnieniem, że najlepszym lekarstwem na zło jest miłosierdzie, a więc rozmowa, dialog, przebaczenie, pojednanie – dodał biskup polowy.

Ks. bp Józef Guzdek powiedział też, że osobiście nosi w sercu słowa Jana Pawła II, które wypowiedział w 1983 roku na Kahlenbergu, że „w Ewangelii nie słychać szczęku oręża, ale zdarzają się takie sytuacje, kiedy chrześcijanin powinien chwycić za broń w imię najwyższych wartości, a nawet jeśli zajdzie taka potrzeba, ofiarować swoje życie”. Podkreślił jednocześnie, że ,,wychowywanie do męstwa to również rola wojskowych kapelanów”.

Tegoroczna pielgrzymka – jak zaznaczył ks. bp Józef Guzdek – będzie także okazją do dziękczynienia za 25-lecie Ordynariatu Polowego w Polsce, odnowionego przez Jana Pawła II w styczniu 1991 roku.

PAP/RIRM

drukuj