Hiszpania: Gwardia Cywilna przeszukuje siedzibę katalońskiej policji

Hiszpańska Gwardia Cywilna (Guardia Civil) weszła we wtorek do siedziby regionalnej katalońskiej policji i do komisariatów w wielu miastach w ramach śledztwa dotyczącego referendum niepodległościowego z 1 października – poinformował rzecznik.

Przeprowadzamy kontrolę komunikacji (katalońskiej policji – PAP) Mossos d’Esquadra z dnia nielegalnego referendum w Katalonii” – powiedział rzecznik Gwardii Cywilnej.

Według agencji EFE, która powołuje się na źródła policyjne, funkcjonariusze szukają nagrań wewnętrznych rozmów członków Mossos d’Esquadra z ich przełożonymi w dniu głosowania. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał referendum za niezgodne z hiszpańską konstytucją, a Najwyższy Sąd Katalonii (TSJC) nakazał katalońskiej policji uniemożliwienie przeprowadzenia tego plebiscytu – przypomina EFE.

Katalońska policja była jednak krytykowana za rzekomą pasywną postawę w dniu referendum, która sprawiła, że ostatecznie to Gwardia Cywilna i hiszpańska policja musiały podjąć kroki, by rekwirować urny i karty do głosowania.

PAP/RIRM

drukuj