fot. pixabay.com

Grecki rząd po apelach o sprzęt dla Ukrainy: żadnych działań mogących osłabić naszą obronę

Europejscy liderzy chcą, by Grecja i Hiszpania przekazały Ukrainie swoje systemy obroni powietrznej – napisał dziennik „Financial Times”. Do publikacji odniósł się w poniedziałek rzecznik rządu w Atenach, oznajmiając, że Grecja nie podejmie żadnych działań, które mogłyby osłabić jej zdolności obronne.

„Udzielaliśmy już konkretnego wsparcia Ukrainie i jej narodowi. Trzeba jednak podkreślić, że nie zostaną podjęte żadne działania, (…) które mogłyby choć trochę zagrozić naszym zdolnościom odstraszania czy obronie powietrznej” – powiedział rzecznik rządu, Pawlos Marinakis, cytowany przez portal eKathimerini.

„Zaprzeczaliśmy takim twierdzeniom w przeszłości i dziś dobitnie powtarzam nasze stanowisko” – dodał.

„Financial Times” przekazał, że europejscy liderzy podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Brukseli apelowali do premierów Grecji i Hiszpanii, Kyriakosa Micotakisa i Pedro Sancheza, o przekazanie Ukrainie części ich systemów obrony przeciwlotniczej. Szefowie rządów mieli usłyszeć, że potrzeby ich krajów nie są tak pilne jak Ukrainy i że nie mierzą się obecnie z bezpośrednim zagrożeniem. Grecja i Hiszpania posiadają m.in. kilkanaście systemów Patriot i systemy S-300.

„Wszyscy wiemy, kto je ma, wszyscy wiemy, gdzie są, i wszyscy wiemy, kto naprawdę ich potrzebuje” – miała powiedzieć jedna z osób.

Jak pisze „FT”, mniejszą presję wywierano na Polskę i Rumunię, które również posiadają systemy Patriot, w związku z ich położeniem geograficznym.

Naciski w sprawie przekazania Ukrainie systemów najprawdopodobniej nasilą się podczas spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony w poniedziałek w Luksemburgu.

„FT” zaznacza, że Kijów jest szczególnie zainteresowany greckimi zestawami S-300.

W niedzielę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, napisał w serwisie X, że systemy Patriot mogą być nazywane zestawami obrony powietrznej, gdy działają i ratują ludzkie życie, a nie gdy stoją w magazynach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl