fot. PAP/Wojtek Jargiło

Lubelskie: wójt gminy rozwiązał protest rolników na granicy w Dorohusku

Wójt gminy zdecydował w poniedziałek o rozwiązaniu protestu rolników na granicy w Dorohusku (Lubelskie). Ruch pojazdów został już przywrócony. Protestujący zapowiedzieli odwołanie się od tej decyzji. 

„Wydałem decyzję o rozwiązaniu protestu rolników przed przejściem w Dorohusku ze względu na straty przedsiębiorców z naszego regionu, jak i ze względu na mieszkańców, bo jest bardzo duże ryzyko utraty przez nich pracy w różnego rodzaju firmach związanych z przejściem granicznym. Tym bardziej że protest nie przynosi żadnego efektu” – poinformował w poniedziałek wójt gminy Dorohusk, Wojciech Sawa.

Przypomniał, że protesty na granicy w Dorohusku trwają od października 2022 roku. Najpierw granicę blokowali przewoźnicy, a teraz rolnicy.

Wójt przekazał, że najpierw przedstawiciel gminy ogłosił słownie rolnikom informację o rozwiązaniu zgromadzenia. W ciągu 72 godzin zostanie im ona przekazana na piśmie. Protestujący mają 7 dni na odwołanie się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przewodniczący protestu rolników w Dorohusku, Marcin Wilgos, w rozmowie z PAP potwierdził, że zamierza złożyć odwołanie w tej sprawie.

„Nie odwołując się, wychodziłoby na to, że godzimy się na decyzję wójta” – dodał.

Kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji przekazała, że ruch na granicy został już przywrócony, a rolnicy mają czas do godz. 18.00 na posprzątanie miejsca zgromadzenia.

„Podczas rozchodzenia się uczestników protestu doszło do zapalenia się kilku bel słomy, które znajdowały się w miejscu manifestacji. Przyjechała straż pożarna i ugasiła ogień” – opisała policjantka.

Tydzień temu w Dorohusku odbyło się spotkanie wojewody Krzysztofa Komorskiego z protestującymi rolnikami i przedsiębiorcami z woj. lubelskiego, którzy apelowali o zawieszenie protestu rolników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku ze względu na straty ponoszone przez nich w wyniku blokady granicy. Głównie chodzi o firmy obsługujące obrót towarowy między Polską a Ukrainą, np. agencje celne, kantory, firmy transportowe, magazyny, składy celne, a także o eksporterów i importerów.

Od 9 lutego br. na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem protestują rolnicy. Ich główne postulaty to likwidacja Zielonego Ładu i zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl