fot. twitter.com

Rozpoczęła się jesienna sesja plenarna episkopatu Hiszpanii

Konferencja Episkopatu Hiszpanii rozpoczęła swoją jesienną sesję plenarną. Biskupi zajmą się m. in. nowymi statutami Konferencji, programem duszpasterskim na lata 2021-2025 oraz budżetem na przyszły rok. Ks. kard. Ricardo Blázquez, przewodniczący Episkopatu, wyraził zaniepokojenie z powodu panującej sytuacji politycznej w kraju.

Ks. kard. Ricardo Blázquez w swoim wystąpieniu na rozpoczęcie obrad przypomniał nauczanie Soboru Watykańskiego II na temat prawa osób i wspólnot do wolności religijnej. Podkreślił znaczenie „Deklaracji o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, którą papież Franciszek podpisał w Abu Zabi oraz niedawnej wspólnej deklaracji katolików, żydów i muzułmanów na temat końca życia.

W tym kontekście wyraził niepokój z powodu panującej sytuacji politycznej w kraju oraz publicznych wypowiedzi niektórych polityków. Pragnienie zgody, które cechowało okres tranzycji, czyli przejścia od reżimu gen. Franco do demokracji, ustępuje miejsca podziałom i antagonizacji społeczeństwa.

„W ostatnich dniach osoby odpowiedzialne za politykę wydały opinie na temat naszej sytuacji; niektóre wyraźnie uspokajają, inne dość niejasne,  wprawiają w  zakłopotanie, a inne o charakterze rewindykacyjnym wywołują wstrząsy. Nie jest przesadą stwierdzenie, że prawdopodobnie ogarnęło nas pewne zamieszanie. Ponieważ te wypowiedzi, które są częste, dotykają fundamentalnych aspektów Konstytucji zatwierdzonej w 1978 r., ten niepokój głębiej dotyka naszego współistnienia (…). Niech pokusa chaosu nigdy nie przeważy nad jednością gwarantowaną przez Konstytucję” – podkreślił ks. kard. Blázquez apelując o zgodę i poszanowanie Konstytucji.

Obrady zakończą się w piątek 22 listopada.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj