fot. archidiecezja.lodz.pl

Łódź: wprowadzenie relikwii bł. małżeństwa Quattrocchich

Do parafii św. Józefa w Łodzi przy ulicy Ogrodowej uroczyście wprowadzono relikwie bł. Marii i Alojzego Beltrame Quattrocchich, błogosławionych małżonków, którzy są patronami parafialnego przedszkola oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej. Uroczystości przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Relikwie w uroczystej procesji wniósł ks. Adam Bajer vel Bojer, proboszcz parafii, który przywitał wszystkich zgromadzonych wiernych oraz przybliżył postaci błogosławionych małżonków. Na uroczystość licznie przybyły dzieci z przedszkola prowadzonego przy parafii wraz z rodzicami.

Homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki w słowie skierowanym do wiernych zwrócił uwagę, że małżeństwo Quattrocchich może być szczególnym wzorem do naśladowania dla małżeństw i rodzin archidiecezji łódzkiej. Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że archidiecezja w sposób szczególny modliła się w intencji Synodu Biskupów o rodzinie i wyraził nadzieję, że to miejsce, parafia św. Józefa, najstarsza parafia w Łodzi, która odtąd będzie gościła relikwie błogosławionych Marii i Alojzego Quattrocchich, będzie szczególnym miejscem modlitwy i pobożności wszystkich małżonków i rodzin.

Błogosławieni małżonkowie Quattrocchi są przykładem rodziny, która do końca zaufała Bogu, we wszystkich dziedzinach ich życia.

– Stają się oni wzorem także dla nas, także dzisiaj. Właśnie przy tym wielkim rozchwianiu, gdy chodzi o rozumienie tego czym jest chrześcijańskie, katolickie małżeństwo i katolicka rodzina. Potrzebne są nam takie wzory. Potrzebne są nam wzory ludzi, którzy rozumieją, że nie ma prawdziwego wychowania dzieci bez związania ich z Kościołem, bez uczenia ich najpierw pacierza, a potem właściwego zatroskania o to, aby jak najgodniej, jak najlepiej były przygotowane do przyjmowania kolejnych sakramentów w swoim życiu – pojednania i pokuty, Eucharystii, bierzmowania. A potem jak najbardziej odpowiedzialnego przygotowania do tego co będzie ich czekało w dorosłym życiu, zwłaszcza do małżeństwa. Do którego trzeba się przygotowywać jak najlepiej, wychodząc właśnie ze zdrowej, chrześcijańskiej rodziny – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Na zakończenie uroczystości można było ucałować relikwie błogosławionych małżonków.

Maria i Luigi Beltrame Quattrocchi są pierwszym w dziejach Kościoła małżeństwem wyniesionym do chwały ołtarzy z powodu heroicznej wierności Ewangelii w życiu małżeńskim i rodzinnym. Beatyfikacji dokonał św. Jan Paweł II na Placu św. Piotra w Rzymie 21 października 2001 roku, w dwudziestą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio”.

RIRM

drukuj