fot. flickr.com

Hiszpania: Szkoły subsydiowane przez państwo nie otrzymają żadnej pomocy. Liderzy lewackiej partii Podemos chcą doprowadzić do ich zamknięcia

Zgodnie z rządowym planem Rekonstrukcji Społecznej i Ekonomicznej w Hiszpanii, szkoły subsydiowane przez państwo, tzw. escuela concertada, nie otrzymają żadnej pomocy. Liderzy lewackiej partii Podemos nie ukrywają, że chcą doprowadzić do ich zamknięcia. 60 proc. szkół subsydiowanych jest w rękach Kościoła. To decyzja ideologiczna i przejaw wyraźnej dyskryminacji – podkreślił ks. bp Gil Tamayo z Avili.

Podjęte decyzje godzą bezpośrednio w 25 proc. systemu edukacyjnego w Hiszpanii.

„Mogą doprowadzić do uduszenia instytucji, które nie będą mieć środków na utrzymanie swoich projektów edukacyjnych” – czytamy w komunikacie platformy Szkoły Katolickie (Escuelas Católicas).

Platforma Szkoły Katolickie zapowiada mobilizację rodziców i nauczycieli przeciwko tej dyskryminującej decyzji. Istnieje poważna obawa, że przygotowywana obecnie ustawa o edukacji uderzy w szkoły katolickie. Liderzy lewackiej partii Podemos nie ukrywają, że chcą doprowadzić do ich zamknięcia.

 „Nauczanie w szkołach subsydiowanych nie jest nauczaniem elitarnym, jak niektórzy próbują to wmówić społeczeństwu, ale jest nauczaniem społecznym, które jest odbiciem pluralizmu rodzinnego, społeczno-pracowniczego, ekonomicznego, ideologicznego, cywilnego, kulturalnego i religijnego obecnego społeczeństwa hiszpańskiego. Dlatego jej wykluczenie jest wyraźną segregacją, niewłaściwą dla europejskich demokracji, które promują wolność nauczania i ją finansują, bez kompleksów wspierając wolność realnego wyboru. Jest rzeczą oczywistą, że wykorzystuje się słabość partii socjalistów (PSOE), aby poprzeć program ekstremalnej lewicy partii Podemos” – oświadczyła platforma Szkoły Katolickie.

Z kolei ks. bp Luis Argüello, rzecznik Episkopatu Hiszpanii, przypomniał, że szkoły subsydiowane „zaoszczędzają państwu miliony euro, ponieważ koszt na ucznia jest dużo mniejszy niż w szkole państwowej”.

„Uczą się w nich dzieci z dwudziestu pięciu narodowości – dzieci imigrantów, dzieci z rodzin problematycznych lub dysfunkcyjnych. Dlatego wszyscy mają prawo do otrzymania pomocy” – podkreślał ks. bp Luis Argüello.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl