fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Świdnica: dziękczynienie za posługę księdza biskupa Ignacego Deca

W katedrze świdnickiej w sobotę dziękowano za posługę pierwszego biskupa świdnickiego, księdza biskupa Ignacego Deca.

Diecezjalne dziękczynienie za posługę księdza biskupa Ignacego Deca rozpoczęło się w południe Eucharystią.

– Dzisiaj po przeszło 16-letnim, pełnym poświecenia, ofiary i mądrym posługiwaniu pragniemy, jako duchowieństwo i wierni świeccy, stanąć u boku księdza biskupa i z serca podziękować za tą wspólną drogę – mówił ks. bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej.

Ks. bp Ignacy Dec dziękował wszystkim środowiskom, z którymi spotykał się przez lata swojej posługi. Nie zabrakło też podziękowań dla osób pracujących w mediach.

– Szczególne podziękowania dla o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja i TV Trwam, za wielką życzliwość jakiej doznawaliśmy od mediów toruńskich. Większość transmisji z Wałbrzycha, z katedry, z różnych miejsc, oni właśnie obsługiwali. Bardzo serdecznie dziękujemy – akcentował biskup senior diecezji świdnickiej.

Ks. bp Ignacy Dec podkreślał, że choć forma jego posługi w diecezji się zmienia, to dalej będzie służył innym.

– Pragnę nadal trwać w tej wspólnocie diecezjalnej, w której służyłem 16 lat, jako biskup diecezjalny, i od której tak wiele się nauczyłem, której stałem się niewypłacalnym dłużnikiem – wskazywał ks. bp Ignacy Dec.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele różnych środowisk, wszyscy po to, by dziękować Bogu za posługę księdza biskupa, za okazywaną przez niego ogromną życzliwość i pomoc duszpasterską.

– Przyszłam podziękować za jego życzliwość. Za każdą chwilę, w której doświadczałam jego dobra. Myślę, że najbardziej charakterystyczną rzeczą, którą zapamiętam ze spotkań z księdzem biskupem Ignacym Decem, jest jego pobożność Maryjna – mówiła s. Jonasza ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

– Jesteśmy na uroczystości, aby podziękować jego ekscelencji ks. bp. Ignacemu Decowi za współprace z nami, za bycie z nami, wszystkie okazje, Barbórki, za zjazdy pod ziemią – podkreślał Edward Śledź, przewodniczący Związku Zawodowego Górników.

– Takim szczególnym darem, który otrzymaliśmy, to ten dar bycia biskupa na naszych spotkaniach, czy to opłatkowych w Dzień Świętej Rodziny, czy na pielgrzymce rodzin i małżeństw, które co roku odbywają się do Wambierzyc – wskazywali Barbara i Józef Nowakowie ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

– Przez te 16 lat uderza przede wszystkim duchowość ks. bp. Ignacego, która została wyciśnięta też dla naszej diecezji. Duchowość związana z Miłosierdziem, wiec z kultem Jezusa Miłosiernego, ale także z tym miłosierdziem świadczonym drugiemu człowiekowi – mówił ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Św. Jan Paweł II mianował ks. bp. Ignacego Deca biskupem diecezji świdnickiej 24 lutego 2004 roku.

TV Trwam News

drukuj