fot. flickr.com

Hiszpania: pierwsze reakcje po publikacji „Querida Amazonia”

„Rozczarowanie bardziej otwartych środowisk w Kościele będzie ewidentne” – stwierdza lewicowy dziennik „El País” w reakcji na publikację adhortacji „Querida Amazonia”. Wtórują mu inne mainstreamowe media hiszpańskie, które spodziewały się, że Papież dokona radykalnych zmian w Kościele.

„Papież Franciszek zamknął dzisiaj możliwość święcenia na kapłanów żonatych mężczyzn, ponieważ nie wspomina o tym w oczekiwanej publikacji dokumentu <<Querida Amazonia>>. Zamyka także możliwość ustanowienia diakonis” – pisze liberalny „El Mundo”.

Lewicowy „El País” idzie dalej: „Rozczarowanie bardziej otwartych środowisk w Kościele będzie ewidentne. Adhortacja unika polemiki w kwestii celibatu i zamyka drzwi do ustanowienia kobiet diakonisami”. Dziennik nie ukrywa rozczarowania decyzją Papieża.

„Jednak Watykan zdoła w ten sposób zaprowadzić pokój w rosnącym klimacie podziału pomiędzy dwiema frakcjami, które walczą o władzę w ostatnich latach” – wskazuje.

Z kolei centroprawicowy „ABC” zwraca uwagę, że „Papież proponuje wzmocnić zadania świeckich zamiast święcić żonatych mężczyzn na kapłanów”. Adhortacja został ukończona 27 grudnia ubiegłego roku, „dużo wcześniej niż próby, aby fałszywie przedstawić Papieża jako zdecydowanego na <<zniesienie celibatu>> (…) i ukryć jego potężne przesłanie ekologiczne redukując dokument do dysputy klerykalnej na temat celibatu” – czytamy.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj