Młodzież w Avili o wierze

Kim jest dla ciebie Bóg? Jak żyjesz twoją wiarą? Co ci mówi dzisiaj św. Teresa? A papież Franciszek? To niektóre z pytań, jakie tygodnik “Vida Nueva” postawił młodzieży, która bierze udział w Europejskim Spotkaniu Młodych w Avili. Odpowiedzi są zaskakujące, szczególnie jeśli chodzi o Papieża.

Na pytanie „Czy sądzisz, że młodzi, którzy nie wierzą lub się oddalili są bardziej z papieżem Franciszkiem?” aż 81 proc. uważa, że zdecydowana większość społeczeństwa jest obecnie bardziej otwarta na słowa Papieża. Franciszek jest „bardziej autentyczny, bliski, ucieka od retoryki”, „pokazuje nam Kościół bardziej ubogi, bez przywilejów”, „jego pojmowanie religii jest mniej utopijne i bardziej aktualne”, „wszyscy widzimy rewolucję, jaką robi w zarządzaniu Kościołem”, „mówi otwarcie, nie jest typowym papieżem, który tylko się modli”.

Wśród powodów „oddalenia się wielu młodych od Kościoła” ankietowani wymienili następujące: „żyjemy w społeczeństwie, które nie zachęca do wiary”, „większość młodych uważa, że religia nic nie dodaje”, młodzież nie znalazła mocnych wzorców wiary, „przesłanie Kościoła nie jest aktualne”.

Na pytanie „czy Kościół poświęca wystarczająco uwagi młodzieży”? 53 proc. uważa, że tak, natomiast 47 proc. ma odczucie przeciwne.

Św. Teresa fascynuje młodych, ponieważ jest „przedsiębiorcza, stale w drodze”, „wytrwała pomimo trudności”, jest „przyjaciółką Boga”, „mistyczką, która spotyka Boga w małych rzeczach”, „reformuje i zmienia instytucje od wewnątrz”.

W ankiecie udział wzięło sto osób w wieku od 14 do 32 roku życia.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl