fot. PAP/EPA

Hiszpania: manifestacja mieszkańców wsi w centrum Madrytu

Co najmniej pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców hiszpańskich wsi manifestowało w niedzielę w centrum Madrytu, domagając się od władz działań ograniczających wyludnianie się wsi.

Według hiszpańskiego rządu w niedzielnym proteście uczestniczyło około 50 tys. osób. Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że manifestantów było dwa razy więcej.

Protestujący domagali się m.in. większej liczby inwestycji na terenach wiejskich, poprawy jakości usług, zwiększenia liczby ośrodków zdrowia, szkół i urzędów pocztowych, a także liczby połączeń kolejowych i autobusowych między prowincją a głównymi miastami kraju.

Wygląda na to, że jesteśmy obywatelami drugiej kategorii, przecież mamy takie same prawa, jak reszta ludzi. To, czego się domagamy, to zdobycie środków, aby można było zbudować potrzebną infrastrukturę – mówił Eduardo, uczestnik protestu.

– Lepsze finansowanie dla wiosek. W tej chwili brakuje nam prawie wszystkiego i za każdym razem odcinają nam więcej rzeczy. Od lekarzy aż po nauczycieli – powiedział Juan Jose Asensio.

Około 90 proc. mieszkańców Hiszpanii żyje obecnie w aglomeracjach miejskich i gminach usytuowanych na wybrzeżu. W kraju z dnia na dzień pogłębia się proces wyludniania się małych miast i wsi.

– Musimy działać, aby powrócił ruch na wsiach – podkreślił protestujący Luis Lopez

Protest organizowany na cztery tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii poprzedzony został licznymi w marcu wizytami na wsi liderów największych ugrupowań politycznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj