fot. PAP/EPA

Hiszpańskie media dużo miejsca poświęcają podroży Ojca Świętego Franciszka do Iraku

„Daesh nie pokonał Papieża. Podróż Franciszka przypomina nam, że ostatnie słowo nie należy do islamistów”, czytamy w niedzielnym wydaniu „ABC”. Hiszpańskie media zgodnie podkreślają historyczny charakter papieskiej podróży do Iraku.

Papież Franciszek i ajatollah Al-Sistani, przywódca szyitów w Iraku, „spotkali się w świętym mieście Nayaf. Wystąpili razem przeciwko radykalizmowi, międzynarodowym ingerencjom oraz opowiedzieli się za ochroną chrześcijańskich mniejszości, Było to historyczne spotkanie”, pisze lewicowy „El País”. Dziennik szeroko opisuje jego przebieg. „Papież szuka ochrony chrześcijan w Iraku”.

Podobnie pisze niedzielny „ABC”. Spotkanie z Al-Sistanim jest nie tylko „przesłaniem ekumenicznym”, ale jest wołaniem o ochronę chrześcijan na ziemi irackiej, gdzie nie tak dawno byli prześladowani także szyici. Dziennik opisuje trudną sytuację chrześcijan w Kurdystanie i podkreśla wyjątkowy charakter papieskie wizyty.

Podróż Franciszka do Iraku zwróciła uwagę na cierpienia chrześcijan w tym kraju. Milczenie światowych mediów na temat prześladowań wyznawców Chrystusa jest zaskakujące. Budzi natomiast podziw wiara tych, którzy pozostali i starają się przywrócić normalne życie w Iraku.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj