fot. twitter.com

Toruń: w piątek Tuba Dei zabrzmi dla Powstańców Styczniowych

W piątek o godz. 12.30 toruński dzwon Tuba Dei zabrzmi na cześć Powstańców Styczniowych.

W 2017 r. podczas prac archeologicznych na Górze Zamkowej w Wilnie odnaleziono szczątki dwudziestu straconych przez władze carskie Powstańców Styczniowych, w tym dwóch ważnych przywódców Powstania: generała Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego.

Pogrzeb Powstańców Styczniowych odbędzie się 22 listopada 2019 r. i będzie miał rangę państwową. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Gintarasa Grušasa, metropolity wileńskiego, rozpocznie się o
godzinie 12.00. Eucharystię będą wspólnie koncelebrowali księża biskupi i kapelani wojskowi z Litwy, Polski i Białorusi, m.in. ks. arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi. Potem kondukt ruszy ulicami Wilna, zatrzyma się jednak przy Kaplicy Ostrobramskiej, gdzie odbędzie się modlitwa w trzech językach. Szczątki powstańców spoczną w XIX-wiecznej kaplicy na cmentarzu na Rossie, w której ma powstać mauzoleum powstańców. Nazwiska pochowanych zostaną zapisane w językach: polskim, litewskim i białoruskim.

W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział m.in. prezydenci Polski i Litwy, wicepremier Białorusi oraz urzędnicy rządowi z Łotwy i Ukrainy. Pamięć o powstańcach zostanie uczczona m.in. biciem wileńskich dzwonów ok. godz. 12.30 czasu polskiego oraz równoległym biciem dzwonu Zygmunt w katedrze na Wawelu. Zabrzmi także toruński dzwon Tuba Dei z katedry pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty!

W Powstaniu Styczniowym brało udział wielu mieszkańców Kujaw i Pomorza. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i diecezji toruńskiej działały partie powstańcze i dochodziło do ważnych starć zbrojnych. Wielu mieszkańców Pomorza i Kujaw brało udział w akcjach dostarczania broni powstańcom, a także wpłacało znaczące sumy w ramach tzw. podatku narodowego.

o. Paweł Borowski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Toruńskiej/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl