Hiszpania. Starcia zwolenników i przeciwników Castro przed ambasadą Kuby

Przed ambasadą Kuby w Madrycie doszło w sobotę do starć między zwolennikami zmarłego przywódcy rewolucji kubańskiej Fidela Castro, a jego przeciwnikami i kubańskimi dysydentami. Konieczna była interwencja policji.

Zgromadzeni zebrali się przed placówką mimo deszczu; osoby popierające kubański rząd i przeciwnicy Castro wzajemnie obrzucali się wyzwiskami. Większość wśród zebranych – według agencji EFE – stanowili zwolennicy zmarłego przywódcy.

Policjanci skonfiskowali z rąk szefa organizacji Cuba Democracia Ya (Kuba Demokracja Natychmiast), Rigoberta Carcellera butelki szampana, którym chciał wznieść toast. Jak tłumaczył, nie chodziło o świętowanie „śmierci Fidela, któremu Bóg przebaczy”, ale o uczczenie „początku nowego etapu dla Kubańczyków”.

Podczas, gdy jedni wychwalali postęp, jaki – według nich – miał miejsce na Kubie pod rządami Castro w dziedzinie edukacji czy opieki zdrowotnej, inni potępiali dyktaturę i krytykowali Hiszpanów, którzy – ich zdaniem – popierają kubański rząd tylko dlatego, „że chcą jechać na wyspę i się na niej bawić”.

Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat. Na czele komunistycznej Kuby stał przez prawie pół wieku. W lutym 2008 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa i przekazał faktyczne sprawowanie władzy swemu młodszemu o pięć lat bratu, Raulowi. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 grudnia w Santiago de Cuba.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl