Hiszpańska Caritas pomaga prześladowanym w Iraku

Ponad 80 tys. euro przeznaczyła już hiszpańska Caritas na pomoc prześladowanym chrześcijanom w Iraku. Na ten cel organizowane są specjalne zbiórki w parafiach w Hiszpanii.

Współpraca pomiędzy Caritas hiszpańską a iracką trwa już od 1992 r., (rok powstania irackiej Caritas). Kraj cierpiał wówczas na głęboki kryzys spowodowany międzynarodowym embargiem. Hiszpańska Caritas wspierała – i

nadal wspiera – programy mające na celu pomoc uchodźcom i ofiarom przemocy, rodzinom, szczególnie ubogim, oraz edukację i promocję kobiety.

W tej chwili pomoc trafia głównie do prześladowanych chrześcijan. Woda, żywność i lekarstwa to podstawowe potrzeby ponad miliona osób, które uciekły przed ekstremizmem islamistów. W hiszpańskich parafiach odbywają się w tych dniach specjalne zbiórki, a Caritas apeluje o pomoc.

“Ten wielki kryzys humanitarny w Iraku zmusił wiele rodzin do opuszczenia swoich własności i podstawowych środków do życia. Są zdesperowani i sfrustrowani. Uważają, że świat nie mobilizuje się wystarczająco szybko, aby położyć kres tej ludzkiej tragedii” – napisał Nabil Nissan, dyrektor irackiej Caritas.

o. Marek Raczkiewicz, CSsR 

drukuj