Dramat chrześcijan

Wypowiedź ks. Tomasza Grzyba z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Sytuacja chrześcijan i wszystkich uchodźców w Iraku staje się coraz bardziej dramatyczna. Mimo, że dociera tam pomoc humanitarna z różnych stron, m.in. od stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, widzimy, że dosłownie: odbywa się tam ludobójstwo.

Mordowani są chrześcijanie, jazydzi, również muzułmanie, którzy nie są po stronie atakujących sunnitów – dochodzi do walk między nimi. Ta sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Potrzeba, by siły międzynarodowe podjęły środki, działania, które będą temu przeciwdziałać.

Niestety sytuacja na Bliskim Wschodzie, na którą zwrócone są teraz oczy świata, nie jest jedynym miejscem, gdzie położenie chrześcijan staje się coraz bardziej trudne.

Takich miejsc, państw, gdzie chrześcijanie są bardzo brutalnie prześladowani jest bardzo dużo. Jest ponad 70 krajów, gdzie odnotowujemy prześladowania, czy dyskryminację.

W 50 z nich te prześladowania są krwawe. Myślę, że z pewnością możemy powiedzieć, że ten rok dla chrześcijan jest wyjątkowo trudny i ciężki. Miejmy nadzieję, że apele Ojca Świętego oraz modlitwa o pokój w Iraku i za wszystkich chrześcijan na bliskim wschodzie, chociaż w pewnej części powstrzyma to, co się tam dokonuje.

Potrzeba naszego działania, naszego wsparcia modlitewnego, a także, jak myślę, finansowego; tego, abyśmy potrafili przyjść z pomocą tym, którzy na tę pomoc czekają. Przypomnijmy, że jednego dnia biskupi w Iraku spotkali się z sytuacją, gdzie ponad 100 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy, szukając schronienia w górach, w pobliskich wioskach.
Nie udało im się niczego zabrać ze swoich domów.

Temperatura w Iraku przekracza 40°C, warunki są dramatyczne. Brakuje nie tylko wody i pożywienia, ale również lekarstw. Dramatyczny jest także los kobiet i dzieci, które na własne oczy widziały niszczone domy, pozabijanych ludzi.

RIRM

drukuj