fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

IPN wznawia prace ekshumacyjne w Białymstoku

IPN we wrześniu wznowi prace archeologiczne na terenie aresztu śledczego w Białymstoku. Ekshumacje prowadzone były głównie na tyłach aresztu, na terenie dawnego ogrodu tej placówki, a także w piwnicach budynku administracyjnego.

Prace na terenie aresztu rozpoczęły się w ubiegłym roku, wówczas w lipcu i październiku odkryto pierwsze szczątki. Kontynuowano je w maju bieżącego roku, kiedy odnaleziono szczątki ok. 180 osób. Łącznie daje to liczbę ponad 190 szczątków osób – mężczyzn, kobiet i dzieci.

Podczas majowych ekshumacji znaleziono ok. 20 jam, w których mogą znajdować się ludzkie szczątki, ale nie wszystkie udało się zbadać. Dlatego IPN będzie kontynuować dalsze prace ekshumacyjne – powiedział Zbigniew Kulikowski,prokurator pionu śledczego IPN w Białymstoku.

– W wrześniu planujemy kontynuować prace archeologiczne i ekshumacyjne na terenie białostockiego więzienia, na terenie byłych obozów więziennych. Wiemy, że tam nadal są ludzkie szczątki kostne, zamierzamy je wydobyć. We wrześniu chcemy zrobić duże prace sondażowe żeby wreszcie ustalić, jak wielki jest teren białostockiego pola śmierci  – powiedział Zbigniew Kulikowski.

Na terenie białostockiego więzienia  prokuratorzy białostockiego oddziału IPN prowadzą śledztwa dotyczące m.in. zabójstw członków polskich organizacji niepodległościowych, dokonywanych przez funkcjonariuszy UB w latach 1944-56.

Szacują, że mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych.

RIRM

 

drukuj