We wtorek IPN odtajni dokumenty z tzw. zbioru zastrzeżonego

W najbliższy wtorek Instytut Pamięci Narodowej opublikuje wykaz ponad sześciu tysięcy dokumentów wyłączonych z tzw. zbioru zastrzeżonego. W indeksie znajdą się sygnatury akt oraz ich krótki opis.

W zbiorze zastrzeżonym znalazły się dokumenty wytworzone przez komunistyczne służby, których odtajnienie mogło zagrażać bezpieczeństwu państwa. Od dawna było jednak wiadomo, że argument, mający pozbawić opinię publiczną dostępu do ok. 417 metrów bieżących akt, był stosowany na wyrost. Oficjalnie zbiór zastrzeżony przestał istnieć wraz z wejściem w życie nowej ustawy o IPN.

Od połowy czerwca dokumenty badają funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej oraz Służby Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego. Do tej pory nie wpłynął żaden wniosek o ponowne utajnienie jakichkolwiek dokumentów. Część z nich, czyli 6,5 tys. jednostek archiwalnych, znajdzie się w wykazie, który we wtorek pojawi się na stronie internetowej IPN-u.

Dokumenty dotyczą m.in. agentury, czyli tajnych współpracowników SB. Wśród nich mogą znaleźć się informacje o osobach, pełniących obecnie istotną rolę w życiu publicznym. Wykaz obejmie archiwa, które służby już wcześniej uznały za nadające się do udostępnienia na zwykłych zasadach. Każdy zainteresowany może mieć do nich dostęp już od dłuższego czasu. Dostęp do dokumentów ma ułatwić specjalna wyszukiwarka i słownik, pozwalający na rozszyfrowanie materiałów. W wykazie IPN znajdzie się wyłącznie sygnatura i krótki opis akt, a nie ich treść.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl