Prognoza pogody na 23 i 24 stycznia

Jak informuje IMGW, Europa północno-zachodnia i północno-wschodnia będą pod wpływem niżów. Wpływ niżu zaznacza się także w rejonie Morza Śródziemnego. Na pozostałym obszarze dominuje wyż znad Morza Czarnego.

Początkowo Polska będzie na skraju wyżu z centrum nad Morzem Czarnym, ale od zachodu przejdzie pod wpływ płytkiej zatoki niżowej związanej z niżem znad Finlandii. Północ kraju będzie w powietrzu polarno-morskim, pozostały obszar w powietrzu polarno-kontynentalnym.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1012 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek na północy Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wybrzeżu wieczorem możliwe słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo w rejonach mgieł zachmurzenie całkowite, a po południu na zachodzie Polski wzrost zachmurzenia do całkowitego. Do godzin południowych miejscami, głównie na zachodzie i południu, mgły, początkowo lokalnie ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -2 st. do 2 st.; w dolinach karpackich od -5 st. do 0 st.. Wiatr na wybrzeżu umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, poza tym słaby, południowy i południowo-zachodni, po południu od zachodu skręcający na zachodni.

W nocy z poniedziałku na wtorek na północy i zachodzie zachmurzenie duże i całkowite, miejscami słabe opady śniegu, a nad samym morzem także deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do całkowitego i miejscami możliwe słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -10 st. na południowym wschodzie, około -7 st. w centrum, do -4 st., -2 st. na północy, i do 0 st., 1 st. nad samym morzem; w rejonach podgórskich od -15 st. do -12 st., a w dolinach karpackich lokalnie do -20 st. Wiatr na wybrzeżu umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, poza tym słaby i umiarkowany, zachodni.

We wtorek zachmurzenie całkowite, lokalnie przejaśnienia, a na Podhalu rozpogodzenia. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu, a na wybrzeżu, Pomorzu oraz Warmii także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -4 st. na południowym wschodzie, około -2 st. w centrum, do 0 st., 1 st. na zachodzie oraz 1 st., 2 st. na północy; w kotlinach sudeckich około -2 st., a w dolinach karpackich od -8 st. do -3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i małe. Temperatura maksymalna 0 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, w ciągu nocy wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów śniegu. Temperatura minimalna -6 st. Wiatr słaby, zachodni. We wtorek zachmurzenie duże i okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna -2 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj