fot. flickr.com

Prognoza pogody na 4 grudnia

Jak podaje IMGW, Europa zachodnia, częściowo centralna oraz krańce wschodnie kontynentu będą pod wpływem wyżów z centrami nad Morzem Irlandzkim, Hiszpanią oraz Uralem. Nad pozostałą częścią kontynentu pogodę kształtować będzie rozległy niż z ośrodkami nad Morzem Barentsa, zachodnią Rosją i Zatoką Fińską wraz z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie na skraju tego niżu, z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie strefa frontu okluzji. Z północnego zachodu napływać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie rosnąć.

W poniedziałek zachmurzenie przeważnie duże. Okresami przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem. Na południu Polski miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 6 cm, a w Karkonoszach o 15 cm. Temperatura maksymalna od 0 st., 1 st. na południowym wschodzie i wschodzie Polski do 4 st. na zachodzie i 5 st. na wybrzeżu. W dolinach karpackich temperatura od -3 st. do -1 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich. W Karpatach wiatr w porywach do 80 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu, na Pomorzu Zachodnim deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -2 st. do 0 st., nad morzem od 1 st. do 3 st., w dolinach górskich od -5 st. do -2 st. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W Karpatach wiatr w porywach do 80 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP/RIRM

drukuj