fot. flickr

Na wschodzie i południu Polski dalsze opady śniegu

Jak informuje IMGW, nad Skandynawią pogodę będzie kształtował niż z ośrodkami nad Norwegią i Finlandią, z frontami atmosferycznymi. Pozostałe rejony Europy znajdą się w zasięgu rozległego wyżu znad Wysp Brytyjskich.

Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Skandynawii, w strefie ciepłego frontu atmosferycznego. Do Polski powoli będzie napływać cieplejsze, polarne morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1008 hPa i będzie spadać.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, tylko na południowym wschodzie kraju całkowite. Na południowym wschodzie opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i tutaj przyrost pokrywy śnieżnej do 10-15 cm. Na pozostałym obszarze opady deszczu ze śniegiem i deszczu, jedynie na Kaszubach oraz wschodzie Mazowsza i Podlasiu śniegu. Temperatura maksymalna od 0 st., 1 st. na wschodzie do 5 st., 6 st. na zachodzie kraju. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, północny i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite lub duże. Na północnym zachodzie i zachodzie opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze śniegu, na południowym wschodzie okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej: na północnym wschodzie oraz w centrum kraju do 6 cm, 8 cm, na południowym wschodzie oraz w Karpatach do 10 cm – 15 cm. Na Pomorzu Gdańskim oraz północnym wschodzie miejscami możliwe opady marznące powodujące gołoledź.

Temperatura minimalna od -5 st., -4 st. na południowym wschodzie do 2 st., 3 st. na północnym zachodzie i wybrzeżu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni, w drugiej części nocy od zachodu skręcający na północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

PAP/RIRM

drukuj