fot. flickr.com

Polska w płytkiej zatoce niżowej

Jak informuje IMGW, nad Polską będą dominować płytkie niże, wpływ wyżu zaznaczy się nad Europą południowo-zachodnią i częściowo zachodnią oraz na północy Półwyspu Skandynawskiego. Polska będzie w płytkiej zatoce niżowej. Napłynie powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie się nieznacznie wahać.

W sobotę na wschodzie kraju zachmurzenie małe. Na zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami opady deszczu, możliwe burze. Na obszarze od Pomorza Wschodniego, przez Kujawy, po centrum kraju i Górny Śląsk i Małopolskę, od godzin południowych wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 25 mm na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Temperatura maksymalna na wschodzie i północy od 25 st. do 28 st., w centrum od 20 st. do 25 st., na zachodzie od 17 st. do 20 st., na zachodnim wybrzeżu 15 st. do 16 st. Wiatr na zachodzie słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni. Na wschodzie słaby z kierunków wschodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju oraz na Śląsku, przelotne opady deszczu. Na obszarze od Górnego Śląska i Małopolski po centrum kraju możliwe burze, w których prognozowana wysokość opadu wyniesie do 20 mm. Temperatura minimalna od 9 st. do 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany północno-zachodni, na wschodzie początkowo słaby zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W niedzielę w północno-zachodniej części kraju zachmurzenie umiarkowane, w południowo-wschodniej zachmurzenie umiarkowane okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na wschodzie miejscami burze, lokalnie z gradem, w których może spaść do 30 mm deszczu. Temperatura maksymalna od 17 st. nad morzem i dolinach górskich, około 22 st. w centrum, do 25 st. na wschodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz w porywach do 70 km/h.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr słaby, wschodni. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, w drugiej połowie nocy wzrastające do dużego. Temperatura minimalna 13 st. Wiatr słaby, zmienny. W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj