Nawałnice nad Polską – 1700 interwencji strażaków

1700 razy wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru – poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. W wyniku nawałnic rannych zostało 7 osób.

„Najwięcej, bo 1334 razy strażacy wyjeżdżali do usuwania połamanych konarów i powalonych drzew. Najczęściej – 294 razy na Mazowszu, 176 razy w Łódzkiem, 118 razy na Śląsku” – powiedział w środę PAP Frątczak.

W wyniku silnych opadów deszczu, podtopionych zostało 168 budynków w całym kraju (najwięcej na Podkarpaciu, Mazowszu oraz Śląsku) oraz zalanych 95 różnego rodzaju odcinków dróg. Silna wichura uszkodziła dachy na 47 budynkach, w tym 29 budynkach mieszkalnych. Łącznie najwięcej budynków zostało uszkodzonych na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Frątczak powiedział także, że intensywne opady deszczu przede wszystkim w trzech województwach – śląskim, małopolskim i podkarpackim, spowodowały liczne podtopienia. W związku z tym strażacy 332 razy w całej Polsce wypompowywali wodę.

Jak dodał, strażacy 34 razy wyjeżdżali do działań związanych z przyborem wód.

Opady deszczu na południu Polski, a także na północy silny wiatr, spowodowały wzrost poziomu wielu rzek i potopów do stanów ostrzegawczych. To powodowało, że prewencyjnie, już praktycznie od przedwczoraj, wiele obiektów zabezpieczaliśmy przy pomocy worków z piaskiem przed ewentualnym zalaniem – tłumaczył Frątczak.

Rzecznik komendanta głównego PSP powiedział, że wyniku nawałnic rannych zostało 7 osób, w tym dwóch strażaków z Warszawy i Kłodzka (woj. dolnośląskie). Strażacy zostali poszkodowani przy usuwaniu powalonych przez silną wichurę drzew.

Frątczak dodał, że na środę synoptycy przewidują podobną „walkę z pogodą”.

Na północy silnie będzie wiało, co przekłada się nie tylko na ostrzeżenia związane z silnym wiatrem, bo silny wiatr będzie też wiał na południu, ale na północy powoduje to stany ostrzegawcze na rzekach. (…) Padać praktycznie ma na większości obszarów, a wiać też na południu kraju i Pomorzu Zachodnim – zaznaczył Frątczak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl