Polski rząd nie poprze Donalda Tuska na kolejną kadencję szefa RE?

Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla „Polska The Times” szef partii rządzącej stwierdził, że dalszy pobyt Tuska w Brukseli jest bardzo ryzykowny, przede wszystkim dla Unii Europejskiej.

Dodał, że w Polsce – w Sejmie i w prokuraturze – toczą się postępowania, co nie wyklucza, że przyszłości były premier z PO usłyszy jakieś zarzuty.

Prezes PiS podkreślił, że ma wątpliwości, „czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej”. Według niego należy ostrzec UE przed ewentualnymi problemami.

Poseł PiS Marek Suski przypomina, że to za rządów PO-PSL złamano zasadę popierania przez polski rząd krajowych kandydatów na ważne stanowiska.

– W kilku wypadkach kandydatom związanych z Prawem i Sprawiedliwością rząd PO odmówił poparcia, więc można powiedzieć, że precedensy stworzyły nową sytuację i nie ma obowiązku popierania. Jeżeli Platforma się oburza, to niech się oburza na siebie, bo sama sobie taki los zafundowała. Co do samej osoby Donalda Tuska to rzeczywiście jest to kandydat, który budzi ogromne kontrowersje. Będąc teraz w komisji ds. Amber Gold, im głębiej się dokopuję do różnego rodzaju dokumentów, tym mam większe wątpliwości co do sensowności kandydatury Donalda Tuska na różne stanowiska, nie tylko w Brukseli – mówi poseł Marek Suski.

Dodatkowo prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany był w wywiadzie o możliwość zmiany na stanowisku szefa rządu.

Wariant zmiany premiera na poważnie nie był rozważany, bo jedynym kandydatem mógłbym być ja, a ja takich planów nie mam – podkreślił Jarosław Kaczyński.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj