fot. PAP/Marcin Obara

Coraz bliżej do zrealizowania reformy sądownictwa

Wszystko wskazuje na to, że zmiany dotyczące sądownictwa dobiegają końca. Sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła prace nad prezydenckimi projektami o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższą środę w Sejmie odbędzie się II czytanie tego projektu oraz projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Projekt dotyczący reformy sądownictwa cały czas krytykuje opozycja.

– Te ustawy nie tylko z powodu poprawek powinny być nieprzyjęte i zawetowane. Pan prezydent powinien je wycofać, ponieważ one naruszają konstytucję w wielu przepisach – mówiła Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Reformie sądownictwa w obecnym kształcie sprzeciwia się także Platforma Obywatelska. Poseł Marcin Kierwiński, krytykuje również prezydenta Andrzeja Dudę.

– Teraz już mam wrażenie, że jest taki pogodzony z losem, że już został tak bardzo zlekceważony, upokorzony przez PiS, że już nie ma chyba siły więcej walczyć. Już pogodził się z rolą notariusza – wskazał poseł Kierwiński.

Podobnego zdania jest Polskie Stronnictwo Ludowe.

– Prezydent, owszem, wszedł do gry dość mocno, ale okazuje się, że przede wszystkim po to, żeby poprawić swoją pozycję wizerunkową, ale również relacje z samym PiS-em – powiedział Jarosław Kalinowski, poseł PSL.

Najważniejsze jest teraz to, abyśmy w końcu zaczęli działać – powiedział Grzegorz Długi z  Kukiz’15.

– Pewne wolelibyśmy, aby te rozwiązania były inaczej skonstruowane, natomiast dla nas najważniejsze jest, żebyśmy już przestali zawracać wszystkim głowę tymi tematami i zabrali się za reformę wymiaru sprawiedliwości – akcentował polityk.

Wiceminister Jarosław Sellin wyraził nadzieję, że prezydent do końca roku podpisze ustawę.

– Liczę jednak na to i śpię spokojnie, że reforma wymiaru sprawiedliwości będzie dokończona jeszcze w tym roku i zarówno na dwóch posiedzeniach grudniowych uchwalimy tę reformę, a Pan prezydent jeszcze w tym roku będzie miał szansę ten temat zakończyć – zaznaczył Jarosław Sellin.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że choć są pewne wątpliwości zarówno po stronie prezydenta, jak i Ministerstwa Sprawiedliwości, to liczy jednak, że ostatecznie reforma sądownictwa będzie z pożytkiem dla całego naszego państwa.

– Są tam rozwiązania, które budzą moją poważną wątpliwość, ale mam nadzieję, że w trakcie dalszych rozmów i negocjacji uda się znaleźć taki kompromis, który będzie dla obu stron do przyjęcia. Musimy w duchu dialogu szukać rozwiązania tych spraw, które jeszcze są do dyskusji. Ufam, że zwieńczenie będzie dobre dla Polski i Polaków oraz polskiego sądownictwa – akcentował minister sprawiedliwości.

Ustawami o reformie sądownictwa w nadchodzącym tygodniu zajmie się Sejm. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj