fot. flickr.com

Hiszpania: Rozpoczął się Święty Rok Jakubowy w Santiago de Compostela

Piątek jest pierwszym dniem Świętego Roku Jakubowego, który po raz pierwszy w historii, decyzją papieża Franciszka, będzie przedłużony wyjątkowo do 2022 r. ze względu na panującą światową pandemię koronawirusa uniemożliwiającą pielgrzymowanie.

Poprzedniego dnia wieczorem w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji ksiądz arcybiskup Julian Barrio tradycyjnie otworzył Drzwi Przebaczenia i rozpoczął Rok Jubileuszowy, odbywający się pod hasłem z pieśni liturgicznej: „Sae da tua terra, o Apostolo esperate”.

Ceremonia była naznaczona panującą pandemią COVID-19 i odbyła się przy ścisłym przestrzeganiu środków bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym ograniczeniu liczby uczestników, zachowaniu odległości między nimi i obowiązku noszenia maseczek. Wewnątrz katedry przebywało ok. 70 osób, zaś na zewnątrz – 270, kiedy zwykle jest ich co najmniej 500.

Zgodnie z tradycją inauguracyjną Roku Świętego, ksiądz arcybiskup Barrio uderzył srebrnym młotkiem trzykrotnie w kamienny mur zasłaniający Drzwi Święte, ale w tym roku, dla uniknięcia szkód po zakończonych pracach konserwatorskich w katedrze otworzył drzwi srebrnym kluczem.

W homilii ksiądz arcybiskup Julian Barrio zachęcił do „stawienia czoła trudnościom z chrześcijańską nadzieją”. Zwrócił uwagę na istniejący „kryzys zdrowotny, antropologiczny i kulturalny, który wstrząsnął fundamentalnymi prawdami życiowymi człowieka”.

„To czas modlitwy i miłości” – powiedział.

Nuncjusz apostolski w Hiszpanii, ksiądz arcybiskup Bernardito Cleopas Auza ogłosił zgodę papieża Franciszka na przedłużenie Roku Świętego do 2022 r. ze względu na światową pandemię oraz odczytał list papieski.

„Prosimy Apostoła, aby z tego miejsca popłynęła nadzieja, której tak potrzebujemy, by podziękować za przeszłość, przeżywać odpowiedzialnie teraźniejszość i zaufać przyszłości. Przyszłość jest bowiem w rękach Boga. Szczęśliwego Roku Świętego dla wszystkich!” – napisał papież Franciszek.

Podczas ceremonii religijnej osiem osób rozkołysało największą na świecie kadzielnicę umieszczoną pod kopułą katedry, tzw. Botafumeiro, okadzając całe jej wnętrze.

Na zakończenie uroczystości śpiewał chór, grały organy, tradycyjne gajdy galicyjskie oraz kwintet dęty blaszany. Odbyła się też projekcja filmu dokumentalnego, w którym ponad 30 osobistości świata kultury powitały Rok Święty, m.in. piosenkarz Julio Iglesias oraz pisarz Paulo Coelho.

Tysiące osób na całym świecie oglądało uroczystości transmitowane bezpośrednio przez internet. W uroczystej Mszy św. w katedrze wzięło udział kilkudziesięciu księży biskupów z Hiszpanii i Portugalii oraz władze Galicji, w tym lokalny premier Alberto Nunez Feijoo, hiszpańska minister pracy Yolanda Diaz, przewodniczący regionalnego parlamentu Galicji, Miguel Santalices, przedstawiciel rządu centralnego wGalicji, Javier Losada oraz burmistrz miasta Xose Sanchez Bugallo.

Na Rok Jubileuszowy w katedrze zakończono prace renowacyjne, które trwały 10 lat i kosztowały ok. 20 mln euro. Miasto oczekiwało 10 mln turystów i pielgrzymów zmierzających do katedry, gdzie znajduje się grób św. Jakuba. Pandemia w dużej części zniweczyła te plany.

PAP

drukuj