fot. twitter.com

Ojciec Święty Franciszek: To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych

1 stycznia przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Pokoju. Z tej okazji watykański sekretarz stanu sprawował w piątek rano Mszę św. w Watykanie. Z kolei Ojciec Święty odmówił w południe Anioł Pański.

Ks. kard. Pietro Parolin sprawował Eucharystię w zastępstwie za papieża Franciszka, który musiał odwołać swój udział ze względu na bolesną rwę kulszową. Watykański sekretarz stanu odczytał też papieską Homilię.

Ojciec Święty podkreślał, że nowy rok będzie dobrym rokiem, jeśli zatroszczymy się o innych przykładem Maryi Bożej Rodzicielki, której uroczystość obchodzimy.

– Jakże ważne jest wychowywanie serca do troski, do miłowania osób i rzeczy. Wszystko zaczyna się tutaj, od zatroszczenia się o innych, o świat, o stworzenie. Nie ma sensu poznawanie wielu osób i spraw, jeśli o nich się nie zatroszczymy. Mając nadzieję na odrodzenie i nowe lekarstwa, nie zaniedbujmy troski, ponieważ oprócz szczepionki dla organizmu, potrzebujemy także szczepionki dla serca. Tą szczepionką jest troskliwość. To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych, jak to czyni Matka Boża względem nas – napisał Papież.

W południe Biskup Rzymu odmówił modlitwę Anioł Pański w Bibliotece Pałacu Apostolskiego. W rozważaniach ją poprzedzających Ojciec Święty Franciszek wezwał wiernych, by byli budowniczymi pokoju. Papież nawiązał tym samym do przypadającego w Nowy Rok Światowego Dnia Pokoju.

– Pokój można zbudować, jeśli zaczniemy żyć w pokoju ze sobą i z tymi, którzy są wokół nas, usuwając przeszkody uniemożliwiające nam troskę o ludzi znajdujących się w potrzebie i ubóstwie. Chodzi o rozwijanie mentalności kultury troszczenia się, aby przezwyciężyć obojętność, odrzucenie, rywalizację, które niestety dominują. Pokój to nie tylko brak wojny – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że pokój czyni się w życiu. Chodzi o to, by było ono pełne sensu, zaplanowane i przeżywane w osobistym spełnieniu oraz braterskim dzieleniu się z innymi. Wtedy możliwy jest pokój, który zagrożony jest przemocą.

RIRM/PAP

drukuj