fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski o uchyleniu immunitetu marszałkowi T. Grodzkiemu: Sądzę, że opozycja będzie skonsolidowana i wniosek nie uzyska większości w Senacie. To jest stała praktyka Platformy

Wniosek o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego prawdopodobnie będzie podlegał procedurze senackiej. „Zapewne opozycja, która ma większość w Senacie, będzie starała się przedstawić całą sprawę w kontekście politycznym i przekonać, że to nie jest głosowanie merytoryczne, ale polityczne. Sądzę, że w tym przypadku opozycja będzie skonsolidowana i możemy się raczej spodziewać, że wniosek nie uzyska większości w Senacie. To jest stała praktyka Platformy Obywatelskiej w przypadku każdych zarzutów” – stwierdził Jan Maria Jackowski, senator PiS, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie złożyła wniosek o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Przez wiele lat pełnił on funkcję dyrektora szpitala w Szczecinie-Zdunowie oraz ordynatora jednego z oddziałów. Według relacji pacjentów miał wówczas przyjmować korzyści majątkowe. [czytaj więcej]

Marszałek Tomasz Grodzki podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że wniosek w tej sprawie będzie podlegał procedurze senackiej. [czytaj więcej]

– Taki wniosek musi być przegłosowany bezwzględną ustawową większością głosów. Ponieważ Senat liczy stu senatorów, w związku z tym 51 głosów musi być za uchyleniem immunitetu. Każdy wstrzymujący głos de facto działa na korzyść marszałka. Jak wiadomo, Prawo i Sprawiedliwość ma 48 głosów. Jest kilku senatorów niezależnych, ale nie wiemy, jakie będzie ich stanowisko. Jeżeli będzie głosowanie, to zapewne opozycja, która ma większość w Senacie, będzie starała się przedstawić całą sprawę w kontekście politycznym i przekonać, że to nie jest głosowanie merytoryczne, ale polityczne. W ten sposób wytłumaczy opinii publicznej, dlaczego będzie głosowała przeciwko zdjęciu immunitetu panu marszałkowi. Przewiduję taki rozwój sytuacji. Z wypowiedzi senatorów opozycyjnych, które padły już w tej sprawie, (…) można wysnuć taki wniosek – stwierdził Jan Maria Jackowski.

Politycy opozycji, jak również sam marszałek Tomasz Grodzki, twierdzą, że stawianie zarzutów korupcyjnych to polityczny atak i próba przykrycia sprawy prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

– To jest stała praktyka Platformy Obywatelskiej w przypadku każdych zarzutów – czy pod adresem obecnego senatora Stanisława Gawłowskiego, czy innych polityków, np. Sławomira Nowaka, który długo i solidarnie był broniony przez polityków Platformy Obywatelskiej. Motyw jest zawsze ten sam, iż istnieje tzw. polityczna prokuratura i postępowanie nie ma charakteru merytorycznego, tylko polityczny dotyczący retorsji, restrykcji czy działań przeciwko jakiejś konkretnej osobie. Myślę, że mądremu dość i opinia publiczna ma swoje zdanie na ten temat – ocenił senator PiS.

Zdaniem gościa „Aktualności dnia” wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu nie uzyska większości senackiej.

– Niedobrze się dzieje, że poprzez takie praktyki i twierdzenie, że są to działania polityczne, nie dochodzi do rozstrzygnięcia merytorycznego w postaci postępowania przed niezawisłym sądem. Wówczas w sposób urzędowy można by było określić, czy dana osoba dopuściła się zarzucanych jej czynów, czy nie. (…) Sądzę, że w tym przypadku opozycja będzie skonsolidowana i możemy się raczej spodziewać, że wniosek nie uzyska większości w Senacie – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Janem Marią Jackowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj