By Nieznany - Biblioteca Virtual de Defensa: RETRATO DEL GRAL. FRANCISCO FRANCO BAHAMONDE (MUE-120973), CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52841679

„El Pais”: Przeor bazyliki w Dolinie Poległych zablokował ekshumację Franco

Przełożony wspólnoty benedyktynów, nadzorujących bazylikę w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), gdzie jest mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii oraz grób Francisco Franco, zablokował proces ekshumacji generała – podaje w czwartek dziennik „El Pais”.

Według tej madryckiej gazety przeor o. Santiago Cantera wydał stosowne polecenia, by zakazać otwarcia znajdującego się w bazylice w Dolinie Poległych grobu Franco. Swoją negatywną opinię w sprawie ekshumacji dawnego dyktatora przesłał już na ręce minister sprawiedliwości Dolores Delgado.

O. Cantera w piśmie wyjaśnił, że głównym powodem braku zgody na ekshumację jest negatywne stanowisko rodziny Franco. Podobne deklaracje od jesieni składa ksiądz arcybiskup Madrytu Carlos Osoro, sugerując rządowi Pedra Sancheza wypracowanie porozumienia z potomkami generała.

Tymczasem w czwartek rząd Sancheza wydał komunikat, w którym zapewnił o swojej determinacji w zamiarze przeniesienia zwłok gen. Franco. Jednocześnie socjalistyczny gabinet oskarżył przeora z Doliny Poległych o skrajnie prawicowe sympatie.

W grudniu br. wnuki Franco dostały od gabinetu Sancheza propozycję otrzymania w posiadanie niewielkiej części cmentarza w podmadryckiej miejscowości El Pardo, gdzie mógłby być pochowany generał po planowanej przez rząd ekshumacji. Na terenie tej nekropolii spoczywa zmarła w 2017 r. jedyna córka Franco, Carmen Polo.

W grudniu adwokat rodziny Franco Luis Felipe Utrera-Molina stwierdził, że nie widzi możliwości kompromisu między jego klientami a rządem. Zaznaczył, że potomkowie „Franco nie chcą niczego od obecnego gabinetu”.

Rządzący od czerwca krajem socjaliści uznali przeniesienie zwłok generała za jeden ze swoich priorytetów. Rodzina Franco twierdzi tymczasem, że pośpiech, z jakim mniejszościowy rząd Sancheza próbuje przeprowadzić ekshumację generała, wynika z rewanżyzmu, braku politycznej oferty tego gabinetu, a także jest próbą zdobycia popularności wśród lewicowego elektoratu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl