fot. pixabay.com

Hiszpania: Pierwsze na świecie niemowlę po pionierskim przeszczepie serca opuściło szpital

Naraia, dwumiesięczne niemowlę, które w maju przeszło pierwszy na świecie przeszczep serca od dawcy z inną grupą krwi, opuściła we wtorek madrycki szpital im. Gregorio Maranona.

Jak poinformowało radio Cadena Ser, dziewczynka pomimo przebycia skomplikowanej operacji czuje się dobrze.

Według madryckiego zespołu kardiochirurgów praca serca dwumiesięcznego dziecka poddanego zabiegowi była przed operacją podtrzymywana w sposób sztuczny.

Lekarze biorący udział w operacji wskazali, że sukces transplantacji to efekt trwających od 2018 r. w szpitalu Gregorio Maranon badań nad możliwością przeszczepu serca małych dzieci od dawców mających inną grupę krwi.

Kierujący zespołem medycznym Juan Miguel Gil Jaurena wyjaśnił, że dziewczynka przyjmująca organ i jego dawca znajdowali się w różnych placówkach medycznych, a serce zostało dostarczone do szpitala drogą lotniczą.

Jaurena wyjaśnił, że mała pacjentka otrzymała serce, które zostało przywrócone do aktywności już po zgonie jednego z pacjentów. Żywotność organu była podtrzymywana w ramach tzw. systemu krążenia poza organizmem.

Dziewczynka, która opuściła szpital we wtorek, miała poważne zaburzenia w funkcjonowaniu pracy serca już w okresie płodowym, a rozwój schorzenia przyspieszył poród.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl