fot. pixabay.com

Belgia: Limity osób w kościołach, synagogach i meczetach zwiększone z 15 do 100 osób

Decyzją władz belgijskich od dziś liczba osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych w kościołach, synagogach i meczetach, będzie zwiększona z 15 do 100 osób. W uroczystościach na zewnątrz będzie mogło brać udział 200 osób (dotychczas 50 osób).

Od 1 lipca 2021 r. liczba osób biorących udział w uroczystościach religijnych w pomieszczeniach zostanie zwiększona do 200 osób, a na świeżym powietrzy do 400 osób.

Rząd zakłada, że wszelkie obostrzenia zostaną zniesione od 1 września 2021 r. Zaznacza jednak, że będzie to uzależnione od sytuacji pandemicznej.

„Zgodnie z rozporządzeniem rządowym od dziś w kościołach w Belgii może uczestniczyć w publicznych celebracjach liturgicznych 100 osób, niezależnie od tego, czy kościół jest duży czy mały. Dzięki temu po tak bardzo długim okresie będziemy mogli w większej grupie przeżywać liturgie” – powiedział o. Damian Kopytto, Koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.

Jak dodał, ma nadzieję, że kolejne obostrzenia będą znoszone w najbliższych tygodniach.

„Belgia była chyba jedynym kraje na świecie, który tak duże restrykcje narzucił na świątynie, nie tylko chrześcijańskie, ale też żydowskie i muzułmańskie. Cieszymy się z decyzji władz, ponieważ restrykcje bardzo utrudniały prowadzenie duszpasterstwa, m.in. przygotowywanie wiernych do sakramentów” – wskazał.

Spowiedź jest możliwa w kościele, nie w konfesjonale (ze względu na niewystarczającą odległość), ale na zwykłych krzesłach oddalonych o co najmniej 1,5 metra.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl