fot. Magdalena Palembas

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

W drugą Niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzony będzie w Kościele w Polsce – Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Zbiórka ofiar prowadzona będzie do puszek przed kościołami w całym kraju, a pieniądze trafią do wiernych m.in. w Donbasie, na Ukrainie i Syberii.

Już po raz 18. Polacy będą modlić się i wspierać materialnie Kościół na Wschodzie. Jak przypomniał ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski, w pomoc może włączyć się każdy, „dając ofiarę do puszek w ramach zbiórki, która jest prowadzona przed kościołami i kaplicami w całej Polsce”.

– W ten sposób nasza pomoc dociera do ludzi żyjących w trudnych warunkach za wschodnią granicą naszego kraju, m.in. w Donbasie, na Ukrainie i na Syberii – powiedział rzecznik KEP.

Do tej inicjatywy nawiązał papież Franciszek podczas wczorajszej audiencji generalnej – dodał ks. Paweł Rytel-Adrianik.

– Ojciec Święty Franciszek pozdrawiając Polaków powiedział: „W najbliższą niedzielę w Polsce będzie obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Polecam Bogu to dzieło – znak gotowości wspierania wiernych i pasterzy w sąsiednich krajach” – akcentował rzecznik KEP.

O włączenie się w akcję zaapelował także dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża, który podkreślił, że zadaniem tego dnia jest zbieranie funduszy, które potem będą przeznaczone na realizację różnych projektów, jakie napływają do zespołu z różnych placówek zza wschodniej granicy.

– Dzięki zebranym w tym dniu funduszom będziemy mogli kolejny rok pomagać różnym inicjatywom: i tym remontowo-budowlanym i duszpasterskim, ale przede wszystkim charytatywnym. Dlatego zachęcam wszystkich, aby się w tę akcję włączyć, żeby podzielić się z naszymi braćmi, katolikami żyjącymi za wschodnią granicą – powiedział ks. Leszek Kryża.

W 2017 r. zespół zrealizował 360 próśb, wydając na to 2 mln zł. Przeznaczono je m.in. na pomoc liturgiczną, katechetyczną, medyczną i budowlano-remontową. W tym roku pomoc trafi przede wszystkim do domów dziecka i domów opieki dla osób starszych. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie powołał w grudniu 1989 r. ówczesny prymas Polski ks. kard. Józef Glemp – wówczas pod nazwą Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj